Reklam

Sırtta Kararmalar ve Et Benleriyle İlgili

 • 10 Mart 2017
 • 6.932 kez görüntülendi.
Sırtta Kararmalar ve Et Benleriyle İlgili

Sırt derisinin diğer noktalarına göre bazı bölgesel olarak renk değişimine o bölgenin kararması ismi verilir. Sırtta bu kararmalar belli bir cilt hastalığının habercisi olmakla birlikte güneş lekesi ya da başka sebeblerden dolayı da oluşabilmektedir. Sırtta ve vücudumuzun belli yerlerinde oluşan et benleri ise doğuştan, ergenlik dönemi veya yaşlılık dönemlerinde oluşabilmektedir.

Sırtta Kararma ve Et Benlerinin Nedenleri Nelerdir ?

 • Sırtta kararma ve et benlerinin oluşma nedenleri arasında ilk olarak cilde renk veren melanin maddesinin doğru şekilde dağılmaması sonucunda tek bir noktada toplanması vücutta kararmalara neden olur.
 • Güneşin zararlı ışınları bu kararma ve benlerin oluşmasında etkilidir. Özellikle terleme olayının fazla olduğu noktalarda veya güneş ışınlarının fazla geldiği noktalarda et benlerinin görülmesi daha fazladır. Et benleri güneş ışınları veya hamilelik döneminde kararabilir.
 • Sırtta kararmanın nedenleri arasında o bölgede oluşan mantar enfeksiyonu da bulunmaktadır. Sık sık terlemeler sırt üzerinde mantar enfeksiyonu oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Özellikle güneş ışınları, sırt bölgesindeki sürtünme, ultraviyole güneş, ter giderici ürün kullanımı o bölgenin kararma eğilimini arttırır ve kararma sürecini hızlandırır.

Sırtta Kararma ve Et Benlerinin Belirtileri Nelerdir ?

 • Sırtta kararma belirtileri arasında güneş ışığına fazla maruz kalma sonucunda cilt üzerinde yanıklar, soyulmalar ve renk değişimleri gibi belirtiler bulunmaktadır.
 • Et benleri ise deri üzerinde kabarcık şeklinde hafif acı vererek çıkmaya başlar ve kabarcık oluşan bölgede kızarıklar görülebilmektedir.

Sırtta Kararma ve Et Benlerinin Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanır ?

Sırt bölgesindeki kararmaların tedavi aşamasında kozmetik sanayii de bir çok ürün bulunmakla birlikte bu ürünler deri katmanlarını incelttiği gözlenmektedir. Bu nedenle bu tarz ürünler kullanılırken mutlaka bir doktor tavsiyesine uyularak günlük kullanım dozu dikkate alınmalıdır.

Bu kararmaların öncelikle ne temeli ile oluştuğu gözlemlenmeli ve bu duruma uygun şekilde tedavi uygulanmalıdır. Kararma olan bölgede cilt açıcı kremler kullanılarak bu bölgenin vücudun diğer bölgeleri ile aynı renge dönüşmesi sağlanabilir.

Sırtta oluşan mantar enfeksiyonuna bağlı olarak oluşmuş antifungal jel, krem, merhem gibi yarı katı preperat formlarıyla enfeksiyon tedavisi ile cilt rengi tekrar eski haline döndürülebilir.

Sırtta çıkan benler kesinlikle kişi tarafından koparılmamalıdır. Bu benlerin çoğalmasına ve bölgenin iltihaplanmasına sebebiyet verebilir. Et benlerinin tedavisinde bahsedilecek olursak ben yeterince büyümemişse, hekimler tarafından reçetelenen yarı katı preperat formları kullanılabilmektedir. Fakat et beninin fazla büyümesi cerrahi işlem uygulamasını gerektirebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Betul dedi ki:

  Cok faydali bir yazi olmus. Tesekkurler

 2. Today, considering the fast life-style that everyone leads, credit cards have a big demand throughout the economy. Persons throughout every area of life are using the credit card and people who aren’t using the credit cards have made up their minds to apply for even one. Thanks for revealing your ideas about credit cards. https://psoriasismedi.com generic psoriasis medication

BİR YORUM YAZ