Siyah Dışkı

Siyah Dışkı

Siyah dışkı daha çok yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan ve ebeveynleri telaşlandıran bir durumdur. Yetişkinlerde çok nadir ortaya çıkan bu durum, bebeklerde normaldir ve telaşa kapılmak için bir neden yoktur. Özellikle doğumdan sonraki ilk beş gün, bebeğin kakası siyah ve katı olabilir. Beşinci günden sonra dışkı renginde açılma ya da kıvamında yumuşama yoksa, bebeğin içsel bir sorunu olduğu yönündeki tez güçlenmektedir. Bu nedenle mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Normal şartlarda bebeğin dışkısı koyu renklidir ve aylar ilerledikçe kahverengiye döner. Çeşitli sebeplere bağlı olarak beyaz dışkı durumu da söz konusu olabilir. Doğumun ilk gününden itibaren anne, mutlaka bebeğin dışkısını gözlemlemelidir.

Siyah Dışkı Nedenleri Nelerdir?

  • Bebeklerde ortaya çıkan siyah dışkının temel faktörü, mekonyum maddesidir. Bebek, anne karnında istemsiz olarak amniyon sıvısı yutar ve bu sıvı içerisinde ölü hücreler ile mukus barındırır. Bebek doğduktan sonra ise anne sütünün etkisi ile dışkının rengi açılır ve ilk günlere göre daha yumuşak bir kıvam alır.
  • Bebekte kabızlık varsa yine siyah dışkı ortaya çıkabilir. Ek gıda alan bebeklerde kabızlığa dikkat edilmelidir çünkü bu durum bebeğin sıvı ihtiyacı duyduğunun bir göstergesidir. Bu nedenle de sıvı takviyesi yapılmalı, ihmal edilmemelidir. Yeterince sıvı tüketen bebek, dışkılarken rahatlayacak ve huysuzluğu da azalacaktır.
  • Bazı bebeklerde uzman doktor tarafından demir takviyesi gerekli görülür. Bu takviyenin etkisiyle de dışkı rengi siyaha çok yakın olabilir, fakat bu endişe edilecek bir durum değildir. Bebek ek gıda almadığı halde ya da demir takviyesi olmadığı halde dışkısı çok koyu ve çok katı ise doktora başvurulması gerekir. Çünkü bu durum ciddi bir bağırsak sorunu belirtisi olabilir.

Siyah Dışkı ve Kabızlık

Anne sütü ile beslenen bebeklerde, kabızlık sorunu nadiren ortaya çıkmaktadır. Çünkü anne sütünde bulunan maddeler ve mineraller, bebeğin sindirim sisteminin normal şekilde hareket edebilmesine uygun bir yapıdadır. Bu nedenle de sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlık durumu risklidir ve ihmal edilmemesi gereken bir detaydır.

İshal ise sürekli anne sütü içen bebeklerde ortaya çıkabilir. Ancak bazı durumlarda, söz gelimi diş çıkarma evresinde normal dışkı da ishal gibi sıvıya çok yakın bir kıvama sahip olabilir. Bunun başlıca nedeni, bebeğin yuttuğu ve bağırsakları kayganlaştıran salya sıvısıdır.

İshal ya da kabızın süresine çok dikkat edilmelidir. Evde çeşitli yöntemlerle durum geçiştirilmeye çalışılmamalıdır çünkü ciddi bir rahatsızlık söz konusu olabilir ve bilinçsiz müdahaleler, bebeğin hayatını riske atabilir. 24 saati aşan ishal ve kabızlık durumunun tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ