Reklam

Soğuk Terleme ve Nefes Darlığı

  • 10 Mart 2018
  • 1.386 kez görüntülendi.
Soğuk Terleme ve Nefes Darlığı

Soğuk terleme ve nefes darlığı kişilerde aynı anda görüldüğünde panik etkisi yapabilir. Ani bir şekilde gelişip ciddi semptomlara sebep olunca kişinin hayati tehlikesi bile ortaya çıkabilir. Bazen günlük stresten ötürü yaşanabilirse de bu durumun sıklaşması ciddiyet hasıl etmektedir. Çünkü soğuk terleme ve nefes darlığı çok sık görülen bir durum değildir. Bu yüzden bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden oluş sebebin araştırılması gerekmektedir.

Soğuk Terleme ve Nefes Darlığının Nedenleri Nelerdir?

1-)Duygusal Değişim

Bazı durumlarda kişilerin aşırı heyecanlanması, korkması, endişelenmesi veya bir duygudan diğer duyguya geçişte ani değişiklikler yaşaması, bu duygu değişimlerini kontrol altına alamadıkları zaman görülmektedir. Sevinç ve üzüntüyü birlikte yaşamak, korku ve paniği aynı anda hissetmek kişideki ani psikolojik şiddetlere ve değişimlere örnektir. Zira etrafımızda yaşanan bazı durumlarda kişilerde bu hallere rast gelinmiştir.

2-)Enfeksiyonel Hastalık Kaynaklı

Alt solunum yolu hastalıkları olarak bilinen bronşit, pnömoni(zatürre), zatürre gibi hastalıklarda görülmektedir. Enfeksiyonun bu bölgeye yerleşip bronş ve bronşiyölleri tıkaması ile kişide yüksek ateş meydana getirir. Bu ateşlenme ile kişi üşümeye ve titremeye başlar. Halk dilinde bir nevi soğuk soğuk terler döker. Nefes alması da zorlaşır. Ateşin düşürülmeye çalışılması ile bu semptomların etkisi azalır.

3-)Kalp Krizi

Kalp krizi ani bir şekilde gerçekleşir ve gerçekleşme esnasında birçok semptomu görülmektedir. Bu reaksiyonlar ciddi olmakla beraber kişinin göğüs kafesindeki ağrı ile nefes alması zorlaşır ve ardından soğuk soğuk terlemeye başlar. Böyle bir durumda kişinin acilen hastaneye götürülmesi gerekmektedir.

Soğuk Terleme ve Nefes Darlığının Tedavisi Nasıldır?

1-)Kendini Rahatlatma

Kişinin psikolojik olarak kendini rahatlatması bu sürecin geçmesi açısından çok önemlidir. Özellikle duygu değişimi sebebiyle görülüyorsa bu semptomlar kişinin kendini rahatlatması gerekir. Çünkü nefes darlığının temel sebebi ruhsaldır. Fiziki bir temel genellikle dayanmaz. Kaygı ve tedirginliğin azaltılmaya çalışılması, yavaş yavaş nefes alıp verme, ılık bir duş alma, nefes egzersizleri, yürüyüş veya yoga yapmak gibi aktiviteler yararlı olacaktır.

2-)Beslenme

Beslenme şeklimiz ve gün içerisinde bize gerekli olan gıdaları almak tüm yaşamımızda önemli bir etkiye sahiptir. Kişilerin özellikle gece yatmadan önce yediği şeylere dikkat etmesi gerekir. Çünkü bazı yiyecekler uyku esnasında terlemeye sebep olabilir. Örneğin kişide düşük kan şekeri mevcutsa öğünlerine dikkat etmeli ve yatmadan önce yüksek şekerli gıdalar tüketmekten kaçınmalıdır. Nefes darlığı çeken bir kişi ise taze meyve sebze tüketip karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmalıdır.

3-)İlaçla Tedavi

Soğuk terleme ve nefes darlığı yaşayan kişi doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımına başlamamalıdır. Mesela ruhsal kaynaklı durumlarda doktorun vereceği kaygı giderici ilaçlarla ruhsal rahatlama sağlanabilir. Enfeksiyonel ya da başka hastalık durumları mevcutsa da doktorunuz tedavinize göre ilaçlarını verecektir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. JavierTox dedi ki:

    tinder date , tinder sign up
    tinder date

BİR YORUM YAZ