Reklam

Sol Ayak Baş Parmakta Uyuşma

  • 12 Şubat 2018
  • 2.599 kez görüntülendi.
Sol Ayak Baş Parmakta Uyuşma

Ayak baş parmağında meydana gelen uyuşma, genellikle duyu kaybı sonucunda oluşur. Her ne kadar eldeki parmaklar kadar sık bir şekilde ayaklarda görülmeyen bir sorun olsa da uyuşma, genel olarak benzer sebeplerle oluşur. Uyuşma hissine ek olarak karıncalanma, ağrı ya da kaşıntı gibi hisler de duyulabilir.

Ağrılı ayak baş parmağı uyuşmasında bu durum uzun süre devam ediyorsa ve ağrı gittikçe şiddetleniyorsa yahut ayakta şişlik meydana geliyorsa, ciddi bir sorun söz konusu olabilir. Bu nedenle de derhal uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

Ayak Baş Parmağında Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Baş parmakta meydana gelen uyuşmanın nedenleri üç ana başlık altında incelenebilir:

1-)Dolaşım Problemleri

Ayak parmaklarına kan gitmemesi ya da ayak bölgesinde kan dolaşımının yavaş olması sonucunda uyuşmalar olabilir. Bunun yanında, arterlerde ve venlerde akut iltihap meydana gelmesi, bir başka neden olarak dile getirilebilir. Bunlara ek olarak ayakların yoğun bir soğuğa maruz kalması ya da daha ciddi rahatsızlıklar sonucunda ( frozbit, akciğerde ortaya çıkan emboli, inme ya da kalp krizi) ayağa kan gitmemesine bağlı olarak uyuşma sorunu meydana gelebilmektedir. Ayrıca çok yağlı besin tüketen bireylerde, damar tıkanıklığı nedeniyle de bu sorun gündeme gelebilmektedir.

2-)Ortopedik Nedenler

Erkeklerde osteoporoz dönemine girilmesi, kan dolaşımının buna bağlı olarak yavaşlaması sonucunda ayak baş parmağında uyuşukluk görülebilir. Bel fıtığı ve ayağın kırık olması da ortopedik nedenler arasında yer almaktadır. Sinirlerde ortaya çıkan sıkışma ve dejenerasyonlar da ortopedik baş parmağı ağrısı nedenleridir.

3-)Nöroloji Hastalıkları

Nörolojik bazı rahatsızlıklar ve sinirlere uygulanan baskı ya da sinirlerde meydana gelen sıkışmalar, ayak parmaklarında uyuşma nedenleridir. Bununla birlikte aşırı derecede alkol tüketimine bağlı olarak gelişme gösteren duyu kaybı, B12 vitamininin eksikliği, kurşun zehirlenmesi, diyabetik nöropati ve tiroid bezleri ile ilgili rahatsızlıklar, ayak parmaklarında uyuşmaya sebep olabilmektedir.

Parmak Uyuşmasına Önlemler

Ayak baş parmağında oluşan uyuşukluk, bireysel olarak yapılabilecek bazı uygulamalar ile azaltılabilir. Ancak bireysel olarak yapılan çalışmalar, ciddi komplikasyonlarda yeterli olmayabilir. Uyuşma uzun müddet devam ettiği takdirde ya da duyu kaybı hissedildiğinde, mutlaka bu alanda uzman bir doktora muayene olunması gerekmektedir. Aksi halde felç, sakatlık ya da uzuv kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Ayaklardaki kan dolaşımının artırılması ve bir düzen dahilinde devam edebilmesi için, uyuşan parmaklar hareket ettirilmeli ve bölgeye elle masaj yapılmalıdır. Çok uzun süre ayakta kalma ya da çok uzun süre hareketsiz kalma gibi durumlar uyuşmayı tetikleyici olduğu için, bu gibi durumlardan kaçınmak çok önemlidir. Bunlara ek olarak ayakların altına yastık konması ve bu sayede kalp hizasından yüksekte konumlandırılması da etkili olacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ