Sol Ayak Üstünde Kızarıklık ve Kaşıntı

Sol Ayak Üstünde Kızarıklık ve Kaşıntı

Her yaştan kimsede görülebilen kızarıklık ve kaşıntının nedenin anlaşılmasında beraberinde görülen diğer semptomlar da önem taşımaktadır. Kaşıntının ciltte tam olarak nerede olduğu, kaşıntı ile birlikte deride döküntü ve çatlama olup olmadığı gibi detaylar tanı aşamasında faydalıdır.

Cildin herhangi bir yerinde oluşabileceği gibi ayaklarda da kaşıntı ve kızarıklık şikayeti olabilir. Bu bölgedeki kaşıntı hissi çoğunlukla cilt kuruluğu ve alerjik reaksiyon etkenlerinden kaynaklı olsa da, altında yatan daha ciddi sorunlar olabilir. Şikayetle ilgili doğru tanı ve tanıya yönelik tedavi için uzman doktora başvurulması önerilir.

Ayak Üstünde Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur?

İstemli olmadan cildin herhangi bir bölgesinde kaşıntı ihtiyacının oluşması, kaşıntı olarak bilinir. Kaşıntı çok hafif seviyede olabileceği gibi kişinin uykusuz geceler geçirmesine varıncaya kadar şiddetli boyutta da olabilmektedir. Kaşıntı beraberinde kaşınan bölgede kızarıklık, kabartı oluşumunu getirir.

Cilt Kuruluğu

Cildin çok fazla yıkanması ve sabunla temas etmesi akabinde ciltte kuruluk meydana gelir. Oluşan cilt kuruluğu ise kaşıntıyı ve kızarıklığı tetikleyicidir. Bu sebepten kaşıntıya özellikle sıcak yaz günlerinde güneşe fazla maruz kalmanın sonucu olarak sık rastlanmaktadır. Kuru ciltten kaynaklı kaşıntıyı önlemek adına bacaklara(veya kaşıntılı başka bölgeye) nemlendirici krem veya merhem uygulanabilir.

Alerjik Reaksiyon

Çeşitli yabancı maddelere karşı vücudumuz tepkiler verir. Bu tepkiler aslında bakıldığında bağışıklık sistemimizin verdiği cevaplardır. Alerji olarak bilinen bu tepki genellikle kaşıntı ve kızarıklıkla kendini belli eder. Kullanılan sabun, krem, şampuan, kozmetik ürünleri, tüketilen gıdalar, polen, toz gibi bir çok madde alerjiyi tetikleyici unsur olabilir. Alerjinin sonuçları olarak kaşıntı, kızarıklık dışında nefes darlığı ve hapşırık şikayetleri de oluşabilmektedir.

Menopoz Dönemi

Ergenlik döneminde başlayan adet kanamalarının son bulmaya başladığı dönem olarak bilinen menopoz evresinde, vücutta pek çok hormonal değişim gerçekleşir. Bu hormonal değişimler ciltteki sinir uçlarını etkileyerek kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir. Kaşıntının şiddetli olması ise beraberinde kızarıklığı getirir.

Cilt Hastalıkları

Kaşıntı kimi zaman ciddi cilt rahatsızlıklarının bulgusu niteliğinde olabilmektedir. Fakat tek başına kaşıntı ve kızarıklık, cilt rahatsızlığı olduğu anlamına gelmez. Beraberindeki ciltteki diğer anormalliklerin de gözlenmesi gerekmektedir. Ciltte kızarıklığa ve kaşıntıya yol açan başlıca cilt rahatsızlıklarından aşağıda bahsedilmiştir;

  • Egzama: Ciltte kuruluk ve kaşıntı en bilindik bulgularıdır. Özellikle banyo yaptıktan sonra ciltteki kuruluğun artış gösterdiği saptanır.
  • Sedef hastalığı: Ciltte kuruluk ve çatlama, kaşıntı sedefin başlıca belirtileridir.
  • Uyuz: En bariz bulgusu bölgesel kaşıntılardır. Uyuz böceğinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Gece uykuda kaşıntı şiddetli düzeyde seyreder.

Mantar Enfeksiyonu

Karanlık ve nemli ortamları tercih eden mantar mikroorganizmaları için ayaklar, çoğalmak için en uygun bölgelerden biridir. Bu yüzden ayakta mantar sorununa sık rastlanır. Ayak dışında genital bölgede, saç derisinde gözlenebilir. Rahatsızlığın ilk süreçlerinde ciltte kızarıklıklar ile kendini gösterirken, rahatsızlığın ilerlemesiyle birlikte kaşıntı şiddetlenir ve deride pullanma gözlenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ