Reklam

Sol Bacağın Seğirmesi

  • 13 Aralık 2017
  • 2.460 kez görüntülendi.
Sol Bacağın Seğirmesi

Vücudun belirli bölgelerinde hissedilen seğirmeler, kas kasılmalarından meydana gelir. Bacaklarda oluşan seğirmeler de istemsiz şekilde oluşur. Ve sebebi kas kasılmalarıdır. Kısa süreli seğirmeler ciddi bir sorun olarak anlaşılmaz. Bacağı çok yorma, gün içinde aktif hareket etme, yanlış ayakkabı seçimi sonucu ayağın yorulmasına bağlı olarak bacaktaki kasların kasılması meydana gelebilir. İki üç günden fazla sürmesi halinde doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Bacaktaki kasların fazla olması, seğirmelerin en çok bacakta görülmesine neden olur. Yaş fark etmeksizin herkeste görülür. Masa başı işi olan yetişkinlerde daha fazla görülür.

Sol Bacak Neden Seğirir?

1-)Damar Tıkanıklığı

Bu durumun ileriki yaşlarda görülmesi, damar tıkanıklığından dolayı olabilir. Bacakta atma şeklinde de hissedilebilir. Damar tıkanıklığının belirtilerinin oluşması halinde uzman bir doktor kontrolünde tedavi yapılmalıdır.

2-)Yaşlılık

Bacak seğirmesinin yaşlılarda daha fazla görülmesinin sebebi yaş ilerledikçe yavaş hareket etmeleri, bazı hastalıklar veya yaşın çok ileri olması gibi durumlarda hareketsiz kalmalarından kaynaklanır.

3-)Hareketsizlik

Her zaman ciddi bir hastalığın başlangıcı olmayan seğirme, gün içerisinde çok hareketsiz kalmaktan da kaynaklanabilir. Hareket edilip bacakların açılmasıyla seğirme ortadan kalkacaktır.

4-)Psikolojik Rahatsızlıklar

Psikolojik rahatsızlıklar, üzüntü, stres, endişe ve kaygı gibi hayat içerisinde yaşanan durumlar vücudun her noktasına zarar verebilir. Özellikle panik atak hastalarında kasılma ve gerilmeler görülebilir. Stres anında bacağı çok sallamaya bağlı olarak sol bacak seğirebilir.

5-)Huzursuz Bacak Sendromu

En büyük etmeni huzursuz bacak sendromundan kaynaklanır. Hasta tanıyı tek başına koyamayacağı huzursuz bacak sendromu uyku halinde kontrol dışı hareket etmesiyle hissedilebilir. Fakat tek tanısı bu değildir. Bu yüzden huzursuzluğun hissedilmesi halinde doktora başvurulmalı ve gereken tedavi yapılmalıdır. Tedavinin gerçekleşmemesi halinde uykusuz geceler olası olacaktır. Genellikle yoğun hayatı olan insanlarda görülen huzursuz bacak sendromu, uykusuzluğu da beraberinde getirdiğinde hastayı zor duruma sokar.

6-)Sinir Hastalıkları

Beyindeki sinirlerden kaynaklanan sorunlar bacak seğirmesine sebep olur. Sadece bacakta kalmayan bu seğirme vücudun her noktasına yayılabilir.

Bunun dışında vücudun susuz kalması, yeterli vitaminin alınmaması, egzersiz yapılmaması veya bilinçsiz yapılan spor bacak seğirmesine sebep olabilir.

Bacak Seğirmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle her hastalık gibi sebebinin belirlenmesi gerekir. Ardından gerekli tedavi uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Bu süreçte hastanın uzak kalması gereken bazı maddeler vardır;

  • Kafeinli içecekler,
  • Alkol,
  • Sigara,
  • Stres

Nörolojik muayene sonrasında hastanın günlük hayatına daha dikkatli devam etmesi gerekir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ