Reklam

Sol Baldırda Şişlik

  • 07 Aralık 2017
  • 3.676 kez görüntülendi.
Sol Baldırda Şişlik

Vücudun her noktasında oluşabilen şişlikler birçok sebepten kaynaklanabilir. Alınan bir darbe sonucu, trafik kazası, düşme, spor sakatlanması ve ödem gibi sebepler vücutta şişliğe neden olur. Bunun yanında bölgenin iltihaplanması da şişlik oluşturabilir. Ağrılı ve ağrısız olabilen şişliklerin, bölgeye buz uygulanmasına rağmen inmemesi halinde uzman bir doktora başvurulmalıdır. Bilinçsiz yapılan müdahaleler şişliğin daha fazla artmasına ve başka rahatsızlıklara sebep olabilir.

Baldır, diz ve ayak bileği arasındaki bölgedir. Baldırda şişme önemsiz bir sebepten kaynaklanabileceği gibi uyluk kemiği ile  ilişkilendirilebilir. Günlük yaşam kalitesini düşüren baldırda şişlik, hareket kısıtlanmasına sebep olabilir. Şişliğin ortalama 5 günden fazla sürmesi halinde muayene olunmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Sol Baldırda Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Sol baldırda meydana gelen şişlikler gözle görülür derecede büyük olabilir. Bunun yanında ateş yükselmesi ve şiddetli baş ağrısı gözlemlenebilir. Vücutta şişlik oluştuğunda bağışıklık sistemi bu şişliğin geçmesi için çaba gösterir. Bunun sonucunda da ateş görülür.

  • Vücuttaki kaslara kramp girmesi sonucu baldır şişebilir.
  • Dışsal olarak baldır şişmesi, gün içerisinde vücudu fazla yormaya bağlı olarak görülebilir. Ağır yük taşımak, rahatsız ayakkabı ile gün içerisinde hareket etmek ve özellikle yokuş çıkmak ağrıya ve şişliğe sebep olabilir. Düşme, yaralanma gibi etkenler şişliğe neden olabilir. Şişen bölgeye hızlı bir şekilde buz tamponu uygulanmalıdır. Ve istirahat gereklidir. Özellikle dış sebeplerden kaynaklanan şişliklerde dinlenmek ve istirahat etmek oldukça büyük önem taşımaktadır.
  • Baldırda iltihaplanma şişmeye sebep olabilir. Uzman bir doktorun teşhis koyması sonrası antibiyotikle tedavi uygulanabilir. Fakat bu noktada fizik tedavi uzmanının yönlendirmesi takip edilmelidir.
  • Bacaklarda meydana gelen varisler, ağrıya ve şişliğe sebep olabilir. Tedavi edilse de tekrar ortaya çıkabilen varisler, insan hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden uzun süre sabit şekilde ayakta durmak sakıncalıdır.
  • Baldırda meydana gelen şişlik, kalp rahatsızlığından kaynaklanabilir. Vücuttaki kan pompalama mekanizmasında sıkıntı olması nedeniyle ayakta şişlik görülebilir.
  • Vücudun herhangi bir yeri için kullanılan ilaçlar vücutta şişlik yaratabileceği gibi baldırda da şişliğe neden olabilir. Bazı ilaçların ödem oluşturması nedeniyle şişlik bir dereceye kadar normaldir. Hormon ve antidepresan ilaçları kullanan hastaların dikkat etmesi gerekir.
  • Böbrekler vücutta fazla olan suyun dışarı atılmasını sağlar. Bu yüzden böbrek hastalıkları vücudun işleyişini bozar ve vücutta su birikmesine sebep olur. Buna bağlı olarak ayak ve baldırda şişme görülebilir.

Baldırda Şişlik Tedavi Yöntemleri

Sağ baldırda şişlik olması yukarıda belirtilen sebeplerden kaynaklanabileceği için öncelikle neden olan hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Bu rahatsızlıklar giderildiği takdirde şişlik inebilir.

Kullanılan ilaçların yan etkisi olma durumunda şişlik çok fazla olursa, kişinin doktoruyla görüşüp gerekirse ilaçların değiştirilmesi önerilir.

Bunun dışında meydana gelen baldır şişmeleri istirahat gerektirir. Fakat bu süreçlerin doktor gözetimi altında gerçekleşmesi tedavi sürecinde büyük önem taşımaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ