Reklam

Sol Baş Parmak Titremesi

  • 24 Nisan 2017
  • 4.353 kez görüntülendi.
Sol Baş Parmak Titremesi

Parmak titremeleri günümüzde çok yaygın bir durum olup, hastalık belirtisi veya nedeni olarak karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle yaşlanma ile birlikte vücutta bütün işlevlerde zayıflama gözlendiğinden istemsiz olarak parmak titremeleri gözlenebilmektedir. Genellikle istemsiz olarak oluşan bu seğirmeler, günlük hayatta, beslenme, hareket gibi birçok durumda harekette sınırlanmalara neden olmakta ve psikolojik yönden bir sinir bozukluğu durumu yaratabilmektedir.

Parmak seğirmesi ve titremeleri birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Birçok ilaç, özellikle kullanılan bazı antibiyotikler parmak titremelerine neden olabilmektedir. Bunun dışında günümüzde alışkanlık olarak ortaya çıkan parmak çıtlatma durumu hem kemik, eklem ve kaslarda deformasyona neden olmakta hem de parmak seğirmeleri yaratabilmektedir. Bu yüzden istemsiz olarak gerçekleştirdiğimiz bu tür alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerekir.

Sol Baş Parmak Titremesi Hangi Durumlara Bağlı Olarak Ortaya Çıkar?

1-)Kullanılan ilaçlar

Parmak titremelerinin en yaygın nedenlerinden birisi kronik rahatsızlıklarda kullandığımız devamlı ilaçlar veya akut rahatsızlıklarda kullanmak durumunda kaldığımız ilaçlardır. Özellikle antidepresanlar ve ağır antibiyotiklerin yan etkisine bağlı olarak parmak titremeleri oluşmaktadır. Bunların dışında bazı vitamin takviyeleri ve tiroit ilaçlarının yan etkisi olarak da parmak titremeleri ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden bu tür ilaçların doktor kontrolünde kullanılması ve bu gibi belirtilerin oluşması durumunda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

2-)Hastalıklar

Özellikle epilepsi hastalarında ve sinir hastaları gibi psikolojik rahatsızlıklarda ara ara veya devamlı olarak parmak titremeleri oluşabilmektedir. Özellikle psikolojik rahatsızlıklarda istemsiz olarak karşılaşılan bu durumlarda doktor tavsiyeleriyle ve kulanılan ilaçlarla bu durum önlenebilmektedir.

3-)Eklem rahatsızlıkları

Parmaklarda kırılma ve eklemler arasında sıvı eksilmesi veya diğer eklem rahatsızlıkları gibi bazı durumlarda parmak seğirmesi gibi yan etkiler bir süre sonra oluşabilmektedir.

4-)Yaşlanma

Yaşlanma ile hem vücut metabolizmasında hem de hareket gibi fiziksel işlevlerde azalma gözlenmektedir. Bu durumda bu işlevlerin belirtisi olarak parmak seğirmesi gibi durumlar oluşabilmektedir.

Günümüzde en ufak durumlarda insanlar ilaç kullanmaya yönelmektedir. Bu gibi gereksiz ve fazla sayıda ilaç kullanım durumlarında bu gibi yan etkiler oluşabilmektedir. Bu yüzden ilaçların kesinlikle doktor kontrolünde, gereksiz ve bilgisiz şekilde kullanılmaması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ