Reklam

Sol Boşlukta Ağrı

  • 03 Ağustos 2018
  • 1.105 kez görüntülendi.
Sol Boşlukta Ağrı

Vücudumuzun sol tarafında hissedilen ağrılar genelde kişilerde endişe oluşturur. Her ağrı paniğe sebep olmasa da devamlı veya şiddetli olan ağrıların dikkate alınması gerekir. Vücudumuzun sol tarafında bulunan organlarımız mide, ince bağırsak, dalak ve kolondur. Bu sebeple o bölgedeki ağrıların bu organlardan kaynaklı olabileceğinden şüphelenilir.

Kalp ise bu organların üst kısmında bulunurken aort damarı şiştiği zaman da bu bölgede olur. Kadınlarda yumurtalıkların da bulunduğu yerdir. Lakin karında bulunmayan organlar da karında ağrıya sebep olabilir.

Sol Boşlukta Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Buradaki ağrıların birçok sebebi olabilir. Bunlardan en bilindik ve yaygın olanı ise gaz sıkışmasıdır. Gaz sıkışması bir hastalık değildir sadece vücuda rahatsızlık verir. Bu sebeple gazın vücuttan atılması ağrıyı geçirecek olan şeydir. Aynı zamanda gaz oluşumunun önüne geçmek için beslenmeye dikkat etmek de faydalı olacaktır.

1-)Böbrek Taşı

Vücudun sol tarafındaki ağrıların en şiddetlisi böbrek taşından kaynaklanandır. Ayrıca ağrı kasıklarda ve bel bölgesinde de görülür. Bu ağrı vücudun birçok yerine yayılabilir. Böbrek taşı idrar yollarında biriken mineraller sonucu oluşan taşlardır.

2-)Besin Zehirlenmesi

Besin zehirlenmesi vücutta ağrıya sebep olmasının yanı sıra kusma, mide bulantısı gibi başka semptomlara da sebep olmaktadır. Özellikle besinler tüketildikten sonra 48 içinde belirtiler kendini göstermeye başlar. Kaliteli ve temiz besinler tüketilmesine dikkat edilmelidir.

3-)Böbrek Enfeksiyonu

Doktorun yapacağı test ile anlaşılacak bir durumdur. Ağrılar genelde sol üst kısımda görülür. Ayrıca kusma ve ateş görülür. Karın bölgesinden sırta doğru ağrı yayılabilir.

4-)Pankreas İltihabı

Bu bölgedeki görülen ağrıların sebeplerinden en yaygın ikincisi pankreatittir. Çok şiddetli bir ağrıdır ve önemlidir. Göbek deliğinin olduğu bölgede yoğun olarak hissedilir. Ağrı ani olarak başlar ve hızla yoğunlaşır. Böyle bir durumda acil doktora gidilmesi gerekmektedir.

5-)Aort Şişmesi

Kalpten vücuda kan taşıyan damarın şişmesiyle hissedilen ağrıdır. O bölgede fıtık oluşumuna da denir. Hasta birden bire bayılabilir. Fıtık ağrısı önemlidir. Böyle bir durumda acil doktora gidilmelidir.

Vücudumuzun sol tarafındaki ağrıların daha birçok sebebi mevcuttur. Bunlardan diğerleri şöyledir: kolon kanseri, zatürre, kabızlık, bağırsak daralması, Crohn hastalığı, yumurtalık kistleri, gastrik volvulus gibi. Bu sebepler arasından en çok görülen( özellikle kadınlarda) yumurtalık kistleridir. Gastrik volvulus(mide dönmesi) ise bir mide rahatsızlığıdır. İlerlemesi durumunda kişinin kan kusmasına bile sebep olabilir.

Vücudun Sol Boşluğundaki Ağrıların Hangi Belirtileri Dikkate Alınmalıdır?

İlk olarak geçmeyen ağrı mevcutsa kesinlikle takip edilmelidir. Hem de geç olmadan. Genelde bu tip ağrılar net ve keskin olur. Süreklidir. Birkaç saat olup geçmezler. Gaz sıkışmasından kaynaklı ağrıları genel olarak herkes yaşamıştır. İşte bu ağrılar diğerlerinden farklıdır. Çok daha anlaşılır ve nettir. Ağrı kesici alınsa bile kısa süreli ağrıyı geçirip tekrar başlayacaktır. Böyle bir durumda muhakkak doktora başvurulması gerekir. Ağrıya sebep olan şey daha ciddi bir durum olabilir.

Sol Boşluktaki Ağrının Tedavisi Nasıldır?

Vücudumuzun sol tarafında oluşan ağrılar ihmal edilmemelidir. İlk olarak bir hekime başvurup gerekli testler ve muayeneler ile teşhis konmalıdır. Daha sonra uzman doktora yönlendirilerek uygun tedavi başlanır. Hele ki gaz sıkışması ya da besin zehirlenmesi dışında daha ciddi bir rahatsızlık sebep olduysa, uzun dönemli ve ciddi tedaviler gerekebilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ