Reklam

Sol El, Orta Parmakta Kapsül Zedelenmesi

  • 13 Mart 2017
  • 11.714 kez görüntülendi.
Sol El, Orta Parmakta Kapsül Zedelenmesi

Sol el, orta parmakta kapsül zedelenmesinin gözlenmesinin en sık nedenlerinden bir tanesi parmaklara ve ele alınan darbeler çeşitli kazalardır. Parmaklarda el ayası boyunca uzanan sinirlerin ligament yapısının alınan darbeler ile zedelenmesi sonucunda kapsül zedelenmesi, parmaklarda zedelenme meydana gelebilmektedir.

Kapsül zedelenmelerinin nedeni ve boyutu alınan darbenin şekline bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle meydana gelen zedelenmenin şiddetine bağlı olarak tedavi süreci ve zamanı değişkenlik gösterebilmektedir.

Kapsül zedelenmesi çeşitli belirtiler ile anlaşılabilmektedir. Genellikle meydana gelen ağrı ve acı parmak zedelenmesine göre çok daha şiddetli geçmektedir.

Kapsül Zedelenmesi Belirtileri Nelerdir?

1-)Ağrı ve Ödem

Kapsül zedelenmesinde zedelenen elin ve parmağın zedelenme merkezi başta olmak üzere etrafa doğru yayılan ağrı ve acı meydana gelmektedir. Özellikle bu ağrı hareket esnasında giderek artmaktadır. Meydana gelen zedelenmenin şiddetine bağlı olarak ödem oluşmaktadır. Bazı durumlarda meydana gelen ödem kişinin parmağını ve elini hareket ettirmesinde zorluk yaşamasına neden olmaktadır.

Meydana gelen ödem hasarın tedavi edilmesi ve kişinin zarar gören elini ve parmağını yormaması, istirahat etmesi ile kısa süre içerisinde tedavi edilmektedir.

2-)Kızarıklık

Zedelenmenin meydana geldiği bölgede kızarıklık olaydan hemen sonra meydana gelebilir ya da olaydan kısa bir süre sonra şişlik ile birlikte meydana gelebilmektedir. Oluşan kızarıklık giderek yayılabilir. Genellikle hareket bölgelerinde şiddetli bir şekilde oluşabilir.

Meydana gelen kızarıklıkların olduğu bölgeye ve ödemli bölgelere hastanın rahatlaması amacı ile buz uygulaması yapılabilir. Buz ile 10-15 dakika boyunca uygulanmalıdır. Ancak hasarın tam olarak bulunabilmesi ve doğru tedavinin uygulanması için muhakkak ki uzman bir doktor tarafından muayene edilmeli, MR ve film çekilmelidir.

3-)Hareket Kısıtlaması

Kapsül zedelenmesinin oluştuğu parmaklarda hareket kısıtlılığı meydana gelebilmektedir. Meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak parmaklarda his kaybı ve hareket güçlü söz konusu olabilir. Bu durum kapsül zedelenmesinin yanı sıra ciddi bir sinir hasarının da oluştuğunun göstergesidir.

Kapsül zedelenmesinin uzun vadeli etkilerinde parmakta uyuşma hissi yer almaktadır. Bu durum daha çok hareket esnasında kişinin ani his kaybı yaşaması ile gözlenmektedir. Zedelenen parmağın erken evrelerde tedavi edilmesi, atel uygulaması ile bir süre sabitlenmesi, gerekli görülürse fizik tedavi uygulanması kişinin bu tarz semptomları yaşamadan kısa süre içerisinde bu problemden kurtulmasını sağlayacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ