Reklam

Sol Elimin Parmak Uçlarında Uyuşma Var

  • 02 Şubat 2018
  • 1.692 kez görüntülendi.
Sol Elimin Parmak Uçlarında Uyuşma Var

Parmaklarda uyuşma durumu ciddi bir problemdir. Genellikle bir rahatsızlık belirtisi olarak ortaya çıksa da, belli rahatsızlıkların sonucunda da kişide ortaya çıkabilmektedir. Parmaklarda görülen uyuşmanın başlıca nedeni bu bölgedeki sinirlere baskı uygulanmasıdır. Bununla birlikte uyuşma sorununun nedeni, sinir sistemine yönelik bir sorun da olabilir.

Parmaklarda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

  • Parmakların çok aktif şekilde kullanılması, parmaklara ağır yüklerin yüklenmesi gibi sebeplerle uyuşma görülmesi normaldir. Bununla birlikte ellerin sürekli olarak aynı pozisyonda sabit kalması ya da aynı işlemlerde kullanılması da parmak uçlarında uyuşmaya neden olabilir. Bunun nedeniyse, kan dolaşımının hareketsizlik dolayısıyla azalması ve zayıflamasıdır.
  • Diyabet hastalığında, parmak ucu uyuşması ortaya çıkabilmektedir.
  • Parmak uçlarında yer alan sinirler üzerinde çok fazla baskı bulunması, parmak uçlarında uyuşma, karıncalanma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Sinirlerin tahrip olması da uyuşmanın bir başka nedenidir.

Parmaklarda uyuşma, ciddi bir sorun haline gelmişse kişi mutlaka bir uzman doktora muayene olmalıdır. Parmak uçlarında uyuşukluk ya da his kaybı, ciddi bir sorunun da belirtisi olabilir. Bu nedenle hiçbir şekilde ihmal edilmemesi gerekir. Özellikle baş parmak, serçe parmak ya da işaret parmağında uyuşma ortaya çıkması, karpal tünel sendromu olarak bilinen rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Parmaklarda uyuşmanın yanı sıra ortaya çıkan;

  • Sürekli olarak üşüme,
  • Yanma ya da batma hissinin ortaya çıkması,
  • Ense bölgesinde ağrı,
  • Parmaktan ele, elden kola yayılan ağrı,
  • Seğirme ya da iğnelenme

Durumları mevcutsa, bu hal ciddiye alınmalıdır. Mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından tetkikleri yapılmalı ve bir an önce tedavi sürecine başlanmalıdır. Çünkü uyuşmalar ileri seviyeye ulaştığında ciddi bir rahatsızlık olarak ortaya çıkabilir.

Parmak Uyuşması Tedavisi

Parmak uçlarında görülen uyuşma, uzun süredir devam ediyorsa bu durum panik atak rahatsızlığının ya da ciddi bir anksiyete bozukluğunun belirtisi olabilir. Özellikle beslenme alışkanlığının bir düzene oturtulması, bununla birlikte vitaminler ve mineraller bakımından zengin besinlerin tüketimi son derece önemlidir. Birey aynı zamanda düzenli olarak hafif egzersizler yapabilir. Bunun yanı sıra, ellerin uzun süre hareketsiz kalması konusunda da dikkat edilmeli ve ellerin ve ayakların hareket ettirilmesi gerekir. Böylece kan dolaşımı hızlanacak ve uyuşmanın etkisi azalacaktır.

Parmaklarında ya da parmak uçlarında uyuşma görülen kişiler, bu bölgelere sıcak ve soğuk kompres yaparak da kan dolaşımını hızlandırabilirler. Uzun süreli geçmeyen parmak ve el uyuşmalarında mutlaka doktora gidilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ