Reklam

Sol Göğüs Bölgesine Ağrı Giriyor

  • 17 Mart 2017
  • 6.128 kez görüntülendi.
Sol Göğüs Bölgesine Ağrı Giriyor

Dünyada ölüm nedenlerinin başında kalp hastalıkları gelmektedir. Göğüs ağrıları kronik rahatsızlıkların sonucu olabileceği gibi kronik rahatsızlık belirtisi de olabilmektedir. Kalp rahatsızlıklarının çoğunluğu ilk başta ciddi belirtiler vermeksizin ilerleyen safhalarda kalp krizine ve hatta ölüme kadar gidebilecek ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

En çok rastlanan belirtileri göğüs ağrıları ve sol kol ağrıları olarak ortaya çıkmaktadır. Sadece göğüs ağrıları kalp hastalığı olduğu anlamına gelmez. Göğüs ağrılarının yanı sıra kalpte sıkışma, sol kol ağrısı, kalp üzerine iğne batma hissi, bulantı ve sık baş dönmesi gibi belirtiler de gösteriyorsa bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Sigara ve alkol damar tıkanıklıklarında en başta gelen faktörler arasında yer almaktadır. Ciddi kalp rahatsızlığı olan kişilerin sigara ve alkol kullanımını bir an önce bırakması gerekmektedir.

Sol Göğüs Ağrılarının Belirtileri Nelerdir? Kalp Hastalıklarının Göstergesi midir ?

  • Sadece göğüs bölgesinde ağrı hissediliyorsa, bu bir kalp hastalığı olduğu anlamına gelmez. Fakat göğüs bölgesinde sıklıkla hissedilen ağrılarda damar sıkışmasından kaynaklı bir durum oluşabilmektedir. Sık ve şiddetli yaşanan ağrılarda doktora görünerek EKG sonuçları ile oluşan ağrıların sebebine bağlı olarak tedavi uygulanabilir.
  • Aşırı stres, yorgunluk ve halsizlik göğüs bölgesinde ağrılara neden olabilmektedir.
  • Ağrı yanında göğüs bölgesinde sıkışma, yanma, sol kol ağrıları, baş dönmesi, bulantı, ciddi baş ağrıları gibi belirtilerin yaşanması doktor kontrolü gerekmektedir. Bu durumlarda vakit kaybedilmeden sağlık kuruluşundan yardım almak en iyisidir.
  • Bunların dışında obeziteli insanlarda, sağlıksız ve yağlı beslenen kişilerde, sigara kullanan kişilerde damar tıkanıklığı sıklıkla yaşanmaktadır. Damar tıkanıklığı sonucunda göğüs bölgesinde ciddi ağrılar oluşabilmektedir.

Sol Göğüs Bölgesinde Ağrıların Tedavisi Nedir?

  • Kalp hastalıklarına kardiyoloji alanı bakmaktadır. Muayene uygulanmadan gerekli tanı söylemek doğru olmaz. EKG sonuçlarına göre tedavi uygulanır. EKG ve filmler sonucunda kalp rahatsızlığı olan kişilerin ilaçlarını aksatmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde kalp krizi ve ölüme kadar gidebilecek ciddi sonuçlar oluşabilir.
  • Kalp rahatsızlığı ve diğer kronik rahatsızlıkları olan kişilerde damar tıkanıklığı sıklıkla yaşanabilir. Bu kişilerin öncelikle yaşam tarzı değişikleri yapması tedavi gidişatını ciddi anlamda olumlu etkiler. Sigara kullanılıyorsa bırakılmalı, sağlıklı ve dengeli beslenme, yağlı gıdalardan uzak durulması, hafif yürüyüşlerle yapılan spor aktiviteleri, diyet gibi faktörler tedavi sırasında olumlu sonuçlar sağlar.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ