Reklam

Sol Göz Ağrısı ve Baş Ağrısı

  • 01 Haziran 2017
  • 9.577 kez görüntülendi.
Sol Göz Ağrısı ve Baş Ağrısı

Baş ağrısı günümüzde her yaş kesiminde sıkça rastlanılan durumlar arasında yer almaktadır. Fakat baş ağrısının göze vurması durumun pek az rastlanılan bir durum olup küme tipi baş ağrısının bir belirtisi olarak sayılabilmektedir. Küme tipi baş ağrıları, sadece baş ağrısına değil gözlerde de ciddi ağrılara yol açmaktadır. Bu tarz ağrılar, uyku sırasında bir zonklama şeklinde gözlenebilmekte ve kişiyi uykudan uyandırabilmektedir. Bazı durumlarda katlanılamayacak derecede ağrıya yol açabildiği için, kesinlikle doktor kontrolü gerektiren bir durumdur.

Sol Gözde Ağrıya Yol Açabilecek Baş Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Gözlerde ağrılara yol açabilecek baş ağrılarının birçok nedeni olabilmektedir. Bunların mekanizması kesin olarak bilinmemekle beraber birçok neden sol gözde ve başta ağrılara yol açabilmektedir.

1-)Stres, Endişe, Kaygı gibi Psikolojik Durumlar

Sınav dönemlerindeki öğrencilerde veya meslek gereği sürekli bilgisayar başlarında duran kişilerde baş ağrısı sıklıkla rastlanılmaktadır. Baş ağrısının yanı sıra stres, kaygı, endişe gibi psikolojik faktörlere bağlı olarak gözlerde ve vücudun belirli kesimlerinde ağrı oluşumu gözlemlenebilmektedir.

2-)Güneş ve Işık

Baş ağrısı olan kişilerde sıcak, şiddetli ışık gibi faktörler hem baş ağrısının şiddetini arttırmakta hem de ağrının yayılmasını tetiklemektedir. Özellikle ışık ve güneş gibi faktörler baş ağrısının yanı sıra gözlerde de ağrılara yol açabilmektedir.

3-)Alkol ve Sigara gibi Kimyasallar

Alkol ve sigara gibi faktörlerin günümüzde ciddi baş ağrılarına yol açtığı bilinmektedir. Bu faktörler baş ağrılarının yanı sıra bazı durumlarda gözlerde de ciddi ağrılara neden olmaktadır.

Küme tipi baş ağrısı olarak bilinen bu ağrı tipleri orta yaşlı erkekler (30 yaş ve üzeri), kronik rahatsızlığı ve kalp damar rahatsızlığı olan kişilerde, migren gibi nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerde ve daha önce kafada yaralanma ve operasyon geçirmiş olan kişilerde daha çok rastlanılmaktadır.

Sol Göz ve Baş Ağrılarının Belirtileri nelerdir?

Bu tarz ağrılar bazı durumlarda uykudan uyandırabilecek ve katlanılamayacak derecede ağrılara neden olabilmektedir. Ağrı göz çevresi ve kafanın arka bölümlerinde sıklıkla oluşmaktadır. Gözde ağrıyı takiben şişme, kızarıklık gibi yan etkiler gözlenebilmekte ve terlemeye neden olabilmektedir.

Bu tarz ağrılar yukarıda da belirtildiği gibi ciddi derecede ağrılara yol açabildiği için, ağrıların şiddetlenmesi ve uzun sürmesi halinde kesinlikle doktor kontrolü gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ