Reklam

Sol Kaburga Altında Ağrı

  • 28 Aralık 2017
  • 2.741 kez görüntülendi.
Sol Kaburga Altında Ağrı

Kaburga altında meydana gelen ağrılar sol ve sağ ağrılar olarak ikiye ayrılmaktadır. Aynı nedene bağlı olduğu düşünülen kaburga ağrılarında sağ ve sol bölgedeki ağrılar farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Sol kaburganın altında meydana gelen ağrılar genellikle gaz sıkışması sorunları nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra çeşitli mide hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları da kaburga bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir. Ağrının ciddi boyutlara ulaşması halinde kişinin ilaç kullanımı yapmadan önce doktora danışması faydalı olacaktır.

Sol Kaburga Altında Ağrı Neden Olur?

1-)Kalın Bağırsak Gaz Sıkışması

Sol kaburga altında meydana gelen ağrıların en büyük sebeplerinden birisi kalın bağırsak gaz sıkışmasıdır. Kalın bağırsakta oluşan gaz sıkışmaları sol kaburga altında ağrı ve batmalara neden olabilmekte, sancı yapabilmektedir. Üst sol karından başlayan ağrılar bu şekilde sol kaburgaya kadar uzanabilmektedir. Kalın bağırsakta gaz sıkışmasına neden olan etkenler arasında aşırı yemek yemek, kabızlık, hazımsızlık gibi sebepler yer almaktadır.

2-)Dalakta Meydana Gelen Sorunlar

Sol kaburga kemiği ağrısına neden olan etkenlerden bir diğeri ise dalakta meydana gelen sorunlardır. Sol göğüs kafesinin altında yer alan dalak zaman zaman ağrılara neden olabilmektedir. Dalakta meydana gelen sorunlar fazla egzersiz nedeniyle dalağın tahriş olması, dalakta büyüme ve yırtılma, virüslerin neden olduğu dalak iltihapları, kan dolaşımı bozuklukları, dalak kanseri, anemi türleri ve karaciğer büyümesi olarak kendini göstermektedir. Bu sorunların tamamı kaburga altında şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. Ağrının sebebini araştırmak için doktor muayenesinden geçmek şarttır.

3-)Böbrek Taşı Düşmesi

Böbrek taşı düşürmek çok sancılı bir süreçtir. Bu süreçte vücudun birçok farklı bölgesinde ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu ağrılardan birisi de sol kaburga altı ağrısıdır. Mide ülseri, reflü, mide yanması ve akciğer iltihabı gibi rahatsızlıklar da kaburga altlarında şiddetli ağrıya neden olabilmektedir.

Sol Kaburga Altı Ağrıları Tedavisi Nasıl Olmalı?

1-)Sebebini Araştırın

Sol kaburga altı ağrılarını önleyebilmek için öncelikli yapılacak şey altında yatan nedeni araştırmak olacaktır. Bunun için doktor muayenesi sonrası gerekli testlerin yaptırılması uygun bir adım olacaktır.

2-)Hazımsızlığı Tedavi Edin

Ağrının en büyük sebeplerinden birisi hazımsızlık olduğu için bunu ortadan kaldırmak ağrıların son bulmasını sağlayacaktır. Hazımsızlığı tedavi etmek için çeşitli bitkisel kürler hazırlamanız ve denemeniz etkili olacaktır. Gün içinde yarım saatlik yürüyüşler, az öğünlerle beslenmek, yeşil çay tüketmek ve çeşitli ilaçlar hazımsızlık için etkili olan çözümler arasında yer almaktadır.

Eğer bir süredir sol kaburga altında ağrı şikayetini varsa, muhakkak uzman hekime başvurunuz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ