Reklam

Sol Kasık Fıtık Hakkında

  • 02 Mart 2017
  • 6.296 kez görüntülendi.
Sol Kasık Fıtık Hakkında

Öncelikle fıtık kelimesini tanımlayacak olursak, karın duvarındaki yırtıktan çıkan iç organın cilt üzerinde şişlik oluşturmasına denir.

Fıtığın oluşma nedenleri arasında hareketsizlik, ağır yük kaldırma, aşırı kilo, doğumsal faktörler gibi nedenler yer alabilmektedir. Fıtık çeşitleri fıtığın oluştuğu bölgeye göre adlandırılmaktadır. Kasık fıtığı, göbek fıtığı, karın duvarı fıtıkları vs. şeklinde sıralanabilir. Fıtık oluşumu henüz yeni başlamış ise yırtık çok küçük ve iç organ yırtık dışına doğru çıkmamış olabilir. Bu tür fıtıklara nokta fıtığı denmektedir. Scrotal fıtıklar ise fıtık şiddetinin giderek artmasıyla keselere kadar inmesi olayıdır ve tedavisi güçtür.

Yaygın görülen fıtık çeşitleri arasında kasık fıtığı geniş bir yer kaplamaktadır. Kas fıtığı, iç organların karın duvarındaki zayıf bölgelerden veya açıklıklardan cilt altına doğru yer değiştirmesidir ve kasık fıtığı rahatsızlığı yaşayan her 10 kişiden 9’u erkektir şeklinde bir dağılım yapılabilir. Kasık bölgesindeki fıtıklar arasında sınıflandırma yapılacak olursak fıtığın çıktığı yere bağlı olarak 3 şekilde yapılır. Direkt fıtıklar, indirek fıtıklar ve femoral fıtıklar. İndirek kasık fıtıkları doğumsal kaynaklıdır ve sıklıkla gençlerde ve çocuklarda görülür.

Direkt fıtıklar ise kas yırtılmalarından kaynaklıdır ve çoğunlukla sık spor yapan insanlarda görülür. Son olarak femoral fıtıklar ise daha çok kadınlarda görülmekle birlikte fıtığın ana nedeni femoral bölge kaynaklıdır. Fakat bu kasık fıtıklarının hepsini tedavisi aynı şekilde yapılmaktadır.

Sol Kasık Fıtıklarının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

  • Kasık fıtığın çıktığı yer kasık kanalıdır ve doğumdan sonra bu kanal kapanır. Doğumsal kaynaklı problemlerin ortaya çıkması kanalın açık kalması fıtık problemine neden olur.
  • Kasığın aşırı zorlanması , ani kilo alma , aşırı yük kaldırılmasına bağlı olarak gelişen adele yırtıkları fıtık oluşumuna ortam hazırlamaktadır.
  • Femoral bölgedeki açıklık

Sol Kasık Fıtıkları Nasıl Tedavi Edilebilir ?

Tedavi cerrahi müdahale ile yapılır. Herhangi bi şekilde ilaçla tedavi olmaz sadece fıtık kaynaklı oluşan ağrıların geçici olarak giderilmesinde ilaçtan yararlanılabilir. Ameliyat sırasında hastanın isteğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

Cerrahi müdahale sonunda kese içindeki organ vücuda yerleştirilir ve fazla olan karın bölgesi kesilip atılır. Daha sonra periton zarı tekrar dikilerek eski haline dönüştürülür. Genel olarak fıtık ameliyatları çok zor değildir. Bu yüzden hastaların, fıtık ilerlemeden doktor kontrolüne alınması tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ