Reklam

Sol Kol Uyuşması ve Yüksek Ateş

  • 04 Temmuz 2017
  • 2.586 kez görüntülendi.
Sol Kol Uyuşması ve Yüksek Ateş

Sol kolda hissedilen uyuşma genellikle koldaki sinirlere uygulanan baskıdan ve kan dolaşımı rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Sol kol uyuşmasıyla birlikte kimi zaman yüksek ateş sorunu da baş gösterebilmektedir. Sol koldaki uyuşma, karıncalanma hissi ile beraber gözlenen yüksek ateş genellikle koldaki karıncalanmadan farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Bu içerikte sol kol uyuşması ve yüksek ateş şikayetlerinin nedenleri ayrı ayrı ele alınmıştır.

Sol Kol Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Sol kolda baş gösteren uyuşukluk genellikle kişinin hemen panik ve endişeye duymasına yol açar. Endişenin nedeni koldaki uyuşmanın kalp krizi göstergesi olabileceği ihtimalidir. Fakat sol kol uyuşması her zaman kalp krizi bulgusu olarak görülmeyebilir. Şikayetin altında yatan bir çok neden vardır.

Sinir Hasarı veya Sıkışması

Dış ortamdan gelen tepkileri, uyarıları beynimize iletmekle görevli sinirlerin zedelenmesi, hasar alması sinir hasarı olarak ifade edilir. Sinirlerde gözlenebilen hasar veya sıkışma durumları, ilgili bölgede uyuşma ve karıncalanma hissine sebebiyet verebilir. Özellikle geceleri sol kolunun üzerine doğru yatarak uyuyan kişilerde, bu sebepten sol kol uyuşması şikayetine sık rastlanır. Ancak bilinenin aksine sinir hasarı yalnızca fiziksel bir hasar ve darbeden kaynaklanmaz. Şeker hastalığı da sinir hasarının başlıca nedenlerinden biridir.

Vitamin Eksikliği

Dengesiz ve yanlış beslenmenin sonucu olan vitamin eksikliği, sol kolda uyuşmanın bir diğer nedenidir. Özellikle B vitamini eksikliği olan kimselerde, bu şikayete sık rastlanır.

Dolaşım Sistemi Bozuklukları

Vücudumuzda besin ve oksijenin tüm hücrelere ulaşmasını sağlayan yapı, dolaşım sistemi olarak ifade edilir. Dolaşım sisteminde baş gösterebilecek bozukluklar, rahatsızlıklar vücuttaki uzuvlara ve uç noktalara yeterli oranda kan akışını engeller. Buna bağlı olarak ilgili bölgelerde uyuşma, iğne batma hissi veya karıncalanma şeklinde şikayetler baş gösterebilir. Bu sebepten özellikle sol kolun etkilenmesinin ana nedeniyse, kan dolaşımının sol yöne doğru olmasıdır.

Hissedilen sol koldaki karıncalanmanın nedeninin dolaşım sistemi bozukluğu olabileceğinden bahsetmiştik. Dolaşım sistemi sorunu da pek çok nedenden olabilir. Hareketsizlik, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme(bol yağ içeren besinlerin tüketimi) gibi pek çok neden dolaşım sistemi bozukluğuna yol açabileceği gibi kalp hastalıkları da bu duruma neden olabilir. Bu yüzden kol uyuşmasının, dolaşım sistemiyle ilgili bir sebepten kaynaklandığı düşünülüyorsa, altında yatan ciddi bir sorun olabileceğinden derhal uzman hekime başvurulmalıdır.

Kalp Rahatsızlıkları

Sol koldaki uyuşma doğrudan veya dolaylı olarak(dolaşım sistemi rahatsızlıkları) kalp rahatsızlıklarının işaretçisi olabilir. Eğer göğüste ağrı ile birlikte sol kolda uyuşma hissediliyorsa, kalp krizi olabileceğinden derhal doğru tetkik için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Travma Etkenleri

Kol bölgesine alınan sert darbe veya hasarlar yani travma etkenleri, bu bölgede karıncalanmaya yol açabilir. Özellikle kolu yanlışlıkla sert bir zemine(duvar, masa, sehpa vs.) çarpma akabinde bu sebepten ağrı ve uyuşma sorununa sık rastlanır. Bu nedenden kaynaklı karıncalanma genellikle kısa süreli ve geçici olduğundan, korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Diğer Nedenler

  • Çok fazla alkol ve sigara kullanımı,
  • Kemik kırıkları(kol, dirsek ve el bölgesindeki kırıklar ağrı ile birlikte uyuşmaya yol açabilir),
  • Kas çekilmesi

Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?

Her yaştan kimsede gözlenebilen yüksek ateş genellikle enfeksiyonel rahatsızlıkların sonucu olarak baş göstermektedir. Çoğunlukla beraberinde burun akıntısı, halsizlik gibi başka belirtiler de gözlenir. Ateşin neden kaynaklandığının tespitinde beraberindeki bu bulgulardan faydalanılır.

Apandisit

Karnımızın sağ alt bölgesinde bulunan ince yapıdaki organımız olan apandisin iltihaplanması apandisit olarak ifade edilir. Apandisitin en bilindik ve başlıca belirtisi göbek etrafında baş gösteren ağrıdır. Başlangıçta hafif seyreden ağrı giderek şiddetlenebilmekte ve uzun süreli hissedilebilmektedir. Karın ağrısının yanı sıra mide bulantısı, kusma, yüksek ateş de apandisitin belirtileri arasındadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülen idrar yolu enfeksiyonundan kastedilen aslında idrar kanalları, böbrek, idrar torbası ve sidik borusu(üretra) yapılarında gözlenen enfeksiyondur. Gün içinde çok sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve yanma hissi, bulantı, yüksek ateş, idrarda kötü koku rahatsızlığın başlıca belirtileridir. Eğer bu bulgulardan birkaçı söz konusuysa, derhal doğru tetkik ve tedavi için uzman hekime başvurunuz.

Kulak Enfeksiyonu

Çoğunlukla orta kulağı etkileyen kulak enfeksiyonuna çocuklarda yetişkinlere göre daha fazla rastlanır. Kulak ağrısı, kulakta akıntı, yüksek ateş, işitme fonksiyonunun tam olarak yerine getirilememesi kulak enfeksiyonu belirtilerindendir.

Diğer Nedenler

  • Bronşit,
  • Zatürre,
  • Beyin apsesi
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ