Reklam

Sol Kol Ve Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • 27 Şubat 2018
  • 2.158 kez görüntülendi.
Sol Kol Ve Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sol kol ve sırt bölgesinde ağrılar zaman zaman birlikte seyredebilir. Bu gibi durumlarda kişinin hastalıkları iki belirti üzerinde teşhis etmesi mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra sol kol ve sırt ağrılarının oluşmasının sebepleri her zaman aynı olmayabilir. Bu gibi durumlarda tam bir tanı için kişinin hastaneye gitmesi en doğru davranış şekli olacaktır.

Sol kol ve sırt bölgesinde meydana gelen ağrılar birçok nedene bağlı bir biçimde gelişebilir. Kişinin böyle bir durumla karşılaşması halinde gerekli olan testleri yaptırması gerekmektedir. Sol kol ve sırt bölgesinde görülen ağrılar bazen aynı sebeplere bağlı olarak bazen ise farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

İçerikte ilk olarak sol kol ve sırt ağrısının ortak nedenlerinden ardından iki şikayetin ayrı ayrı sebeplerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Sol Kol ve Sırt Ağrısı Neden Olur?

1-)Travmaya Bağlı Sebepler

Kişinin sol kol ve sırt bölgesinde görülen ağrılar travmalara bağlı bir biçimde ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda kişinin aldığı herhangi bir darbe ya da gördüğü bir hasar travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Alınan hasarlar çarpma ya da düşme sonucu da görülebilir.

2-)Duruş Bozuklukları

Kişinin karşılaştığı sağlık sorunlarından bir diğeri ise duruş bozukluklarıdır. Duruş bozukluğu olan kişilerin hem sol kolunda hem de sırtında ağrı görülebilir. Kişinin doğru bir biçimde oturması ve durması eklem hastalıklarını engelleyen bir durumdur. Duruş bozukluğuna bağlı olarak gelişen ağrılarda uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler de görülebilir.

3-)Ağır Spor Yapmak

Kişinin ağır bir biçimde spor yapması, fiziksel aktivite yapması sonucu vücudun çeşitli yerlerinde ağrı görülebilir. Sol kol ve sırtta görülen ağrılar bu yoğun çalışma şartlarına bağlı bir biçimde gelişebilir.

Sol Kol Ağrısı Neden Olur?

Sol kolda görülem ağrıların birçok sebebi olabilir. Bu nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kalp rahatsızlıkları sol kolda ağrı oluşmasının ana sebepleri arasında yer almaktadır. Bu gibi kalp rahatsızlıklarında göğüste sıkışma, ağrı ve uyuşma da hissedilebilir.
  • Kişinin sol kol ağrısı çekmesinin diğer bir sebebi ise yaşanılan travmatik etkenlerdir. Bu gibi etkenler arasında çarpma, düşme, kaza gibi nedenler yer almaktadır.
  • Sol kol ağrısına neden olan diğer bir etken ise kullanılan ilaçların yan etkisidir. Böyle durumlarda doktora danışmak en mantıklı işlem olacaktır.

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Sırt ağrısı oluşmasının sebeplerinden birisi kemik erimesi sorunudur.
  • Ülser vb. mide rahatsızlıkları da sırta vuran ağrılara neden olabilmektedir.
  • Kişinin sırtında yoğun ve şiddetli ağrılar görülmesinin sebepleri arasında hazımsızlık gibi sebepler yer almaktadır.
  • Duruş bozukluğu gibi sebepler de sırt ağrısına neden olabilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ