Reklam

Sol Kol ve Yüzde Uyuşma

  • 07 Nisan 2017
  • 8.443 kez görüntülendi.
Sol Kol ve Yüzde Uyuşma

Karıncalanma hissi olarak da bilinen uyuşma şikayetine yüz ve kol bölgesinde rastlanabilmektedir. Kolda ve yüzde baş gösterebilen uyuşma genellikle sinir hasarı veya sıkışması ile ilintili olsa da altında yatan pek çok neden olabilir.

İki şikayetin ortak nedenleri arasında çoğunlukla vitamin eksikliği, sinir hasarı etkenleri gelmektedir. Ancak kol ve yüz uyuşması tamamen birbirinden tamamen bağımsız etkenlerin sonucu olarak da gözlenebilir. Bu içerikte kol ve yüz uyuşmasının nedenlerini ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Yüz Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Yüzün bir yanında uyuşma olabileceği gibi çift yönlü de olabilir. Yüzde hissedilen uyuşma, kişinin yüz kaslarını hareket ettirmesinde zorlanmasına neden olur. Bu bölgedeki karıncalanma, hissizlik daha çok sinirlerle ilişki olmaktadır. Sinirlerin hasar görmesi akabinde sık görülür.

Sinir Hasarı

Yüze doğru alınabilecek travma etkeni neticesinde sinirlerde zedelenme oluşabilir. Bu hasara bağlı olarak yüz bölgesinde uyuşma ve ağrı hissedilebilir.

Uzun Süre Uygun Olmayan Pozisyonda Kalmak

Kişinin uzun süre boyunca uygun olmayan pozisyonda kalması, sinirlerde baskıya yol açarak karıncalanamaya sebebiyet verebilir. Bu sebepten yüz bölgesinde uyuşmaya, geceleri şekilden şekile girerek(anormal biçimde) uyuyan kişilerde sık rastlanır. Kısa süreli olduğundan korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Yüz Felci

Yüz bölgesinde hissedilen uyuşma, yüz felci bulgusu olabilir. Ancak doğru tanı için tek başına yeterli değildir. Yüz sarkması ve bu bölgede karıncalanma en bilindik bulgularıdır. Bir süredir devam eden uyuşma şikayeti söz konusuysa, bir an evvel uzman doktora danışmakta fayda vardır.

Vitamin Eksikliği

Vücudumuz için önemli vitaminlerin yeterince alınmaması durumunda vitamin eksikliği baş gösterir. Vitamin eksikliği ise vücutta uyuşma ve yanma hissini tetikleyicidir. Hem diğer rahatsızlıkları önlemek hem de olası uyuşma şikayetinin önüne geçmek adına sağlıklı ve dengeli beslenme programları izlenmelidir.

Diğer Etkenler

  • MS(multipl skleroz),
  • Periferik nöropati

Kol Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Sinir Hasarı

Yüz uyuşmasında olduğu gibi koldaki karıncalanmanın da en bilindik nedeni sinir hasarıdır. Duyu iletimi görevini yerine getiren sinirlere hasar alınması durumunda, bulunduğu bölgede hissizlik ve karıncalanma belirir. Yalnızca fiziksel temas sonucunda değil, diyabet rahatsızlığından ötürü de sinirlerde hasar veya sıkışma oluşabilmektedir.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Vücuttaki dolaşım sistemindeki bozukluklar akabinde kollarda uyuşma hissedilebilir. Kan dolaşımındaki aksaklıklar çok ciddi sağlık sorunlarını doğurabileceğinden uzman tarafından incelenmesi gereken bir konudur.

Diğer Etkenler

  • Vitamin eksikliği,
  • Sigara ve alkol tüketimi,
  • Kalp rahatsızlıkları
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ