Reklam

Sol Kolda Aşırı Derecede Halsizlik

  • 09 Şubat 2018
  • 1.854 kez görüntülendi.
Sol Kolda Aşırı Derecede Halsizlik

Sol kolda aşırı derecede halsizlik olması birçok kişide paniğe neden olur. Çünkü kalbin sol tarafta olması sebebiyle kalp hastalıkları sol kolda oluşan bazı reaksiyonlarla kendini göstermektedir. Fakat sol kolda oluşan hastalığın farklı sebepleri de olabilir.

Sol kolda oluşan ağrı, halsizlik gibi durumlar ciddiye alınıp oluşan rahatsızlığı temel nedeni iyi tespit edilmelidir. Oluşan rahatsızlığın ciddiye alınması durumu panik alarmı olarak algılanmamalıdır. Zaten kalp rahatsızlığı sebebiyle sol kolda bir belirti oluşmuşsa, paniğe kapılmak kalbinize zarar verecektir ve mevcut durumu olumsuz etkileyecektir.

Sol Kolda Aşırı Derecede Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Kalp rahatsızlıkları, dolaşım bozukluğu, psikolojik durumlar, bazı ilaçların yan etkileri, travmatik etkenler, yatış şekli, yorgunluk gibi durumlar sol kolda ağrıya neden olabilir.

1-)Kalp Hastalıkları

Kalp, sol tarafta bulunduğu için bazı kalp hastalıkları sol kolda reaksiyon gösterebilir. Sol kolunuz ağrıdığında bu durumu doğrudan kalp hastalığına yormamalı, bulguları iyi değerlendirmelisiniz. Sol kolunuzdaki ağrıyla birlikte; bitkinlik, yorgunluk, mide bulantısı, göğüs ağrısı gibi durumlar söz konusu ise bu durum kalp rahatsızlığı belirtisi olabilir. Bir an önce doktora gitmeniz gerekmektedir.

2-)Dolaşım Bozukluğu

Kan dolaşımında meydana gelen sıkıntılar kollarda ağrıya sebep olabilir. Fakat kan dolaşımının yönünden dolayı sol kol sağ kola göre daha çok etkilenmektedir ve sol kolda aşırı derecede ağrıya sebep olabilir. Kol ağrısı ile birlikte; parmakların çabuk üşümesi, hareketsiz kalma durumunda kollarda uyuşma gibi sorunlar da varsa dolaşım bozukluğundan kaynaklı rahatsızlıklar yaşanabilir. Doktora başvurmak gerekir.

3-)Psikolojik Durumlar

Kaygı, stres, endişe gibi yoğun yaşanan duygu durumları fizyolojik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu sebeple sol kolda ağrı oluşabilir. Panik atağı olan kişilerde bu durum daha sık görülmektedir. Panik atak durumu aynı zamanda kolda sıkışmaya da sebep olabilir.

4-)Bazı İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçlar kan dolaşımında bozukluğa ve buna bağlı olarak sol kolda ağrı problemine yol açmaktadır. Eğer kullandığınız bir ilaç varsa ilacın prospektüsünü okuyup yan etkileri hakkında bilgi edinmelisiniz. Yan etki aşırı derecede rahatsız edici ise yahut kol ağrısı şikayeti yan etkiler kısmında yer almıyorsa, doktorunuza danışmalısınız.

5-)Travmatik Etkenler

Vurma, çarpma, yaralanma kolda ağrı ve halsizliğe sebep olabilir. Travmatik etken çok şiddetli değilse, ağrı kısa sürede geçecektir ve ciddi değildir. Aksi takdirde doktorunuza başvurunuz.

6-)Yatış Şekli

Uykunuzda sol kolunuzun üstüne uzun süre yatmış olabilirsiniz ve bunu uzun süre fark etmeyebilirsiniz. Kolun üzerine uzun süre yatılması kızarıklık, uyuşma, ağrı gibi reaksiyonlar ortaya çıkarır.

7-)Yorgunluk

Sol kolunuzu uzun süre kullandınız ve dinlendirmeyerek çok yorduysanız, ağrı durumu söz konusu olabilir. Çalışırken, ev işleri ve spor gibi kolunuzu çok çalıştırdığınız aktiviteler yaparken dikkatli davranmanız gerekir.

Sol Kolda Aşırı Derecede Ağrı Tedavisi ve Önlemler

  • Tıbbi destek: Kolunuzu kıpırdatmakta sıkıntı çekiyorsanız uyuşma, ağrı ve kızarıklık gibi durumlar varsa ve şiddetli ise; rahatsızlık uzun süredir devam ediyorsa, en kısa sürede hastaneye gidilmelidir.
  • Spor Desteği: Kan dolaşımı sebebiyle oluşan sol kol ağrısı, kardiyo egzersizleri ile tedavi olabilir.
  • Evde Tedavi: Travmatik durum söz konusu ise şişmeyi engellemek amacıyla soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
  • Masaj: Ağrı olan yere hafif hareketlerle masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırarak iyileşmeyi kolaylaştırır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ