Sol Kolda Güç Kaybı ve Uyuşma

Sol Kolda Güç Kaybı ve Uyuşma

Sol kolda hissedilen güç kaybı ve uyuşma şikayeti sinir hasarından, kalp krizine kadar pek çok sağlık sorununun belirtisi olabilir. İlk etapta sol kolda uyuşma hisseden kişiler hemen panik ve endişe duyarlar. Paniğin başlıca nedeni sol kol uyuşmasının kalp krizi rahatsızlığıyla ilintili olabileceği ihtimalidir. Halbuki koldaki güç kaybı ve uyuşma her zaman bu denli ciddi sorunlardan kaynaklanmaz.

Sol Kolda Güç Kaybı ve Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Kemik, kas, tendon yapılarından meydana gelen kol bölgesinde, bu yapılardan herhangi birine hasar alınması halinde güç kaybı ve uyuşma baş gösterebilir. Kimi zaman güç kaybı ciddi bir boyutta olabilmekte ve kişinin gündelik işlerini yapmasına engel teşkil edebilmektedir.

Sinir Hasarı

Duyu iletimi fonksiyonuna sahip sinirlere alınabilecek hasar veya darbe akabinde uyuşma, karıncalanma şikayetine sık rastlanır. Kola alınan sert darbe sonucunda bu bölgedeki sinirlerde hasar oluşarak, uyuşma meydana gelebilir. Fakat sinir hasarı için illa ki fiziksel bir darbe olmasına gerek yoktur. Diyabet, kolun uzun süre aynı pozisyonda kalması, kolun üzerine doğru uyuyup kalmak gibi pek çok etken sinir hasarına neden olabilir.

Vitamin Eksikliği

Yanlış ve sağlıksız beslenmenin kaçınılmaz sonu vitamin eksikliğidir. Özellikle B grubu vitaminlerin az alınması halinde bu sebepten kolda uyuşma ve karıncalanmaya sık rastlanır.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Besin ve oksijenin vücuttaki hücrelere ulaştırılmasını sağlama işlevi dolaşım sistemimiz sayesinde gerçekleşir. Dolaşım sisteminde oluşabilecek sorunlar, rahatsızlıklar çeşitli fiziksel sonuçlarla kendini gösterir. Kan dolaşımında çıkabilecek problemler, kollara ve vücudun uç bölgelerine kan yeterli miktarda gitmez. Buna bağlı olarak kolda uyuşma meydana gelir. Kan dolaşımının yönü sola doğru olduğundan ise sol kolda karıncalanma daha fazla hissedilir.

Alkol ve Sigara Kullanımı

Kol uyuşmasının bir diğer nedeni alkol ve sigara kullanımıdır. Bu zararlı maddelerin kullanımı, vücuttaki sinirlerde hasara yol açarak dolaylı yoldan sol kolda uyuşmaya sebebiyet verebilmektedir.

Kalp Krizi

Sol kolda hissedilen güç kaybı ve uyuşmanın kalp krizi olabileceği akıllara gelir. Ancak koldaki her uyuşma kalp krizi göstergesi değildir. Beraberindeki diğer belirtilerin de detaylı izlenmesi gerekir. Kalp krizinin başlıca belirtileri şunlardır;

  • Göğüs ağrısı(bıçak gibi ağrı şeklinde tarif edilir),
  • Solunum güçlüğü,
  • Mide bulantısı, kusma,
  • Düzensiz kalp çarpıntısı,
  • Nefes darlığı

Kolda uyuşma ile birlikte yukarıda bahsedilen belirtilerden en az biri söz konusuysa, kalp krizi sorununa karşın mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ