Sol Kolda Sızlama

Sol Kolda Sızlama

Neredeyse gündelik yaşamda her harekette kullanılan kollarda zaman zaman ağrı ve sızı tarzında şikayetler meydana gelebilmektedir. Kas, bağ, sinir ve kemiklerden oluşan kolda bu yapılardan herhangi birine hasar alınması akabinde sızlama şikayeti baş gösterebilmektedir. Sızlama sağ veya sol kolda tek yönlü olabileceği gibi iki taraflı da meydana gelebilir.

Sol kolda hissedilen ağrı çoğu zaman kişide endişeye neden olur. Endişenin nedeni; sol koldaki ağrının kalp krizi veya çeşitli kalp hastalıklarıyla bağlantılı olabileceği ihtimalidir. Ancak koldaki her ağrı bu denli önemli olmayabilir. Altında yatan nedenin doğru tetkiki ve tedavi yöntemi için sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

Kolda Ağrı ve Sızlama Nedenleri Nelerdir?

Kolda hissedilen ağrı, sızlama aynı zamanda güç kaybına da yol açabilir. Kişinin kolunu rahat hareket ettirememesine, basit gündelik işleri yapmakta dahi zorlanmasına neden olabilir. Sürekli görülen sızlama, araştırılması gereken bir konu olduğundan ihmal edilmemelidir.

Travma Etkenleri

Kollarda hissedilen ağrının en yaygın nedeni travma etkenleridir. Kolların sürekli olarak dış ortamla temas halinde olmasına bağlı olarak kollara alınan darbeler sonucunda ağrı, sızlama meydana gelebilir. Kolun üstüne doğru düşmek, kola şiddetli darbe alınması akabinde görülebilir.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Vücutta oksijen ve besinlerin bütün hücrelere ulaşmasını sağlamakla görevli olan hayati sistem dolaşım sistemidir. Dolaşım sisteminde oluşabilecek rahatsızlık veya sorunlar, kan dolaşımının vücutta her bölgeye ulaşamamasına yol açabilir. Vücutta kanın en geç ulaştığı bölgeler olarak bilinen el ve ayaklarda, bu sırada sızlama ve ağrı meydana gelebilir. Kan akışının yönü sol taraf olduğundan sol kolda sızlama-ağrı, sağ kola göre daha fazla görülür.

Sinirlere Baskı Uygulanması

Pek çok bölgede bulunan sinirler, duyuların anlaşılması ve vücudun tepki verebilmesi açısından oldukça önemli yapılardır. Uzun süre sinirlerin üzerine baskı uygulanması sonucunda ilgili bölgede karıncalanma, uyuşma sorunu baş gösterir. Özellikle uyurken kolunun üzerine doğru yatan kişilerde, sabah kalktıklarında bu sebepten sızlama ve ağrıya sık rastlanır.

Psikolojik Etkenler

Günümüzün en büyük sorunları arasında gösterilen stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik durumlar fizyolojik sonuçlara neden olabilmektedir. Yoğun iş temposunda stresle çalışan kişilerde kolda ve göğüste sızlama, ağrı şikayetleri baş gösterebilmektedir. İş temposu dışında yaşamında sürekli stres ve endişenin hakim olduğu kimselerde de rastlanabilmektedir.

Kalp Rahatsızlıkları

Kol ağrısı çoğu zaman kalp kriziyle ilişkilendirilse de, beraberindeki diğer bulguların da gözlenmesi gerekli görülür. Şayet kolda ağrı ile beraber göğüste sıkışma gibi başka bir takım anormallikler söz konusuysa derhal uzman doktora danışılmalıdır. Ayrıca koldaki ağrı çok ani ve şiddetliyse de, gözardı edilmemelidir.

Kullanılan İlaçlar

Hali hazırda tedavi aşamasında alınan ilaçların etkisi olarak da kollarda ağrı, sızlama meydana gelebilir. Şayet koldaki sızlamanın kullanılan ilaçlarla ilgili olduğu düşünülüyorsa, muhakkak uzman doktora konuyla ilgili bilgi verilmelidir.

Sol Kol Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi midir?

Sol kol ağrısı en yaygın kalp krizi bulgularından biridir. Genellikle kalp krizi esnasında ilk olarak göğüste başlayan ağrı zamanla sol kola ve boyun bölgesine doğru yayılma gösterir. Kol ağrısı ve göğüste sıkışma dışında aşağıdaki semptomlar da yaygın belirtileri arasındadır.

  • Göğüste yanma,
  • Nefes darlığı,
  • Yorgunluk,
  • Terleme

Şayet kalp krizi semptomları söz konusuysa, hiç vakit kaybedilmemeli bir an önce uzman doktora gidilmelidir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ