Reklam

Sol Kolda Uyuşma ve Yanma

  • 27 Nisan 2017
  • 18.441 kez görüntülendi.
Sol Kolda Uyuşma ve Yanma

Kollarda hissedilebilen uyuşma ve yanma hissi veya bir diğer tabiriyle karıncalanma hissi pek çok etkenden kaynaklı olabilmektedir. Genellikle sinir hasarı ve dolaşım sistemindeki bozukluklarla ilişkilendirilse de, kalp rahatsızlıkları bulgusu olarak da rastlanabilmektedir.

Hissedilen uyuşma hissi tek başına sol kolda olabileceği gibi sağ kolda da meydana gelebilir. Uyuşma/yanma hissi aniden oluşabileceği gibi daha geniş sürede de meydana gelebilir. Kol uyuşması pek çok ciddi sağlık sorunlarının semptomları arasında olduğundan gözardı edilmemesinde yarar vardır.

Sol Kol Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Sinir Hasarı

Vücutta hissedilen karıncalanmaların en bilindik nedenlerinden biri sinirlerde meydana gelen zedelenmelerdir. Sinirlere alınabilecek hasar akabinde ilgili bölgede uyuşma, yanma hissi belirebilir. Sinir hasarı yalnızca fiziksel temasın sonucu olarak görülmez. Vitamin eksikliği, şeker hastalığı, çok fazla alkol ve sigara tüketimi gibi pek çok etken sinir zedelenmesine yol açabilmektedir.

Dolaşım Sistemi Rahatsızlıkları

Hayati önem taşıyan dolaşım sistemi, vücut için olmazsa olmaz yapıların(besin, oksijen) taşınmasından ve her hücreye ulaştırılmasından sorumludur. Dolaşım sistemi rahatsızlıklarından ötürü el ve ayaklara yeterli oranda kan ulaşamadığından bu bölgelerde karıncalanma hissi oluşabilmektedir. Sağ kola nazaran sol kol, kanın dolaşım yönünden ötürü bu durumdan daha fazla etkilenir. Sürekli olarak kolda yanma şikayeti beliriyorsa, konuyla ilgili uzmanlara danışmakta yarar vardır.

Kolun Üzerine Uzun Süre Baskı Uygulanması

Uzun süre kolun üzerine baskı uygulanması da uyuşma nedenleri arasındadır. Özellikle geceleri kolun üzerine yatarak uyuyan kimselerde bu duruma sık rastlanır. Sağlıklı ve verimli uyku için doğru ve rahat bir uyku pozisyonu alınması önerilir.

Fıtık

Kollarda hissedilen karıncalanma, boyun fıtığının göstergesi olabilir. Boyunda meydana gelen fıtık kendisini ilk olarak şiddetli boyun ağrılarıyla gösterir. Boyunda hissedilen ağrılar kollara kadar uzanarak bu bölgelerde de ağrı ve uyuşmaya sebebiyet verebilir.

Kalp Rahatsızlıkları

Özellikle sol kolda hissedilen uyuşma akıllara kalp krizi gibi ciddi kalp rahatsızlıklarını getirir. Fakat tek başına sol kol uyuşması bu denli ciddi sorunun bulgusu olmayabilir. Beraberindeki diğer semptomların izlenmesi ve gerekli tetkik yöntemlerinin uygulanması için doktora başvurulması önerilir.

Sol kol uyuşmasının çoğu zaman kalp krizi ile ilgili olup olmadığı merak edilir. Kalp krizinin sol kol uyuşması dışındaki diğer belirtileri şunlardır;

  • Derin nefes alıp verme konusunda güçlük çekmek,
  • Göğüs ağrısı, göğüste sıkışma hissi,
  • Baş dönmesi,
  • Bulantı,
  • Kusma

Sol kolda meydana gelen uyuşma ve yanma hissi kalp krizi gibi hayati önem taşıyan sebeplerden olabilir. Bu sebepten kesinlikle araştırılması gereken bir konudur.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Uwielbiając informacje na tej stronie, wykonałeś świetną robotę przy artykułach.

  2. I precisely desired to say thanks again. I’m not certain the things I could possibly have accomplished in the absence of the actual creative ideas discussed by you concerning such concern. It actually was a real depressing concern for me personally, but considering a new professional fashion you handled it forced me to cry for delight. I’m grateful for the assistance and as well , have high hopes you comprehend what a powerful job you’re carrying out educating men and women by way of a web site. I am certain you’ve never come across all of us.

BİR YORUM YAZ