Reklam

Sol Koltuk Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • 16 Haziran 2017
  • 5.527 kez görüntülendi.
Sol Koltuk Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Koltuk altı ağrısı travma etkenleri, kist oluşumu, enfeksiyon ve sinir hasarı gibi pek çok etkenle bağlantılı olabilir. Özellikle koltuk altında ağrı ile birlikte ele gelen kitle söz konusuysa, kadınlar hemen paniğe kapılır. Yaşanılan paniğin nedeni belirtilerin meme kanseri ile bağlantılı olabileceği ihtimalidir. Ancak hissedilen ağrı tek başına kanser bulgusu olarak ele alınmaz. Kesin tanı için meme kanserinin diğer bulgularının olup olmadığı detaylı incelenmelidir.

Koltuk Altı Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sinir Hasarı

Koldaki sinirler, koltuk altı ve omuz ile bağlantılı olduklarından bu bölgelerde gözlenebilecek hasarlar dolaylı olarak koltuk altında ağrıya yol açabilir. Özellikle sporla uğraşan kişilerde ve gündelik hayatta sürekli olarak kolunu kullanan kimselerde sık görülür. Sinir hasarına bağlı olarak koltuk altında ağrı ile birlikte ilgili bölgede uyuşma ve hissizlik de baş gösterebilir.

Omuz Çıkması

Omuz ile birleşen kol kemiğinin, eklem yerinden çıkması akabinde omuz çıkığı problemi baş gösterir. Omuz bölgesi vücuttaki en hareketli eklem bölgelerinden olduğundan kaza, darbe ve hasarlara müsaittir. Bu bölgede yaralanma ve şiddetli hasar, omzun çıkmasına sebebiyet verebilir. Omuzdaki ağrı hissi koltuk altı bölgesinde de hissedilir. Koltuk altı ağrısının yanı sıra omzu tam anlamıyla hareket ettirememe, bu bölgede şişlik ve morarma omuz çıkıklığının belirtilerindendir.

Lenf Bezi Şişmesi

Vücudumuzun savunma mekanizmasının önemli yapılarından olan lenf bezlerinde, enfeksiyonla mücadele sırasında şişlik gözlenir. Çene altı, koltuk altı ve kasık bölgelerinde lenf bezleri bulunmaktadır. Koltuk altında şişlik ve ağrı gözlenmesi, enfeksiyonun göstergesi olabilir. Koltuk altı bölgesinde hijyen eksikliği, aşırı terleme bu bölgede enfeksiyona sebebiyet verebilir.

Meme Kanseri

Çoğunlukla tesadüfen ele gelen kitle ile farkedilen meme kanseri, koltuk altı bölgesinde ağrıya yol açabilmektedir. Koltuk altında veya memede ele gelen sert kitle, meme başına kabuklanma-soyulma, memede şekil bozukluğu ve meme başında akıntı meme kanserinin başlıca bulgularıdır.

Diğer Etkenler

  • Kist: Deri altında bulunan su kesecikleri olarak tanımlanan kistler, koltuk altı bölgesinde ağrıya yol açabilir.
  • Kasların fazla zorlanması: Çok ağır eşyaların kaldırılması ve kol kaslarının aşırı zorlanması, koltuk altında ağrıya yol açabilir. Özellikle aktif olarak sporla uğraşanlarda sık görülür.

Sol veya sağ farketmeksizin koltuk altında hissedilen ağrılar, ciddi sağlık sorunları ile ilgili olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka konuyla ilgili uzman doktora danışılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hello, yes this article is genuinely fastidious and I
    have learned lot of things from it regarding blogging.
    thanks.

BİR YORUM YAZ