Sol Memedeki Ağrı

Sol Memedeki Ağrı

Her yaştan kimsede görülebilen göğüs ağrılarına kadın erkek farketmeksizin rastlanabilmektedir. Her iki cinste de görülmesine rağmen çoğunlukla kadınlarda göğüs ağrısı problemine daha sık rastlanmaktadır. Ağrılar iki göğüste birden olabileceği gibi tek göğüste yani sadece sol veya sağ memede de baş gösterebilmektedir.

Kadınlarda memede hissedilen ağrılar hemen kanser olarak yorumlandığından endişe ve paniğe sebebiyet verir. Oysa ki hissedilen meme ağrıları tek başına kanser göstergesi olarak değerlendirilemez. Ağrıların altında yatan sebep; adet dönemi, göğüs zedelenmesi, göğüste enfeksiyon gibi pek çok etken olabilir.

İçeriğin devamında sol memedeki ağrının nedenlerinden yani tek göğüste yaşanan ağrı probleminin detaylarından bahsedilmektedir.

Sol Memede Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Tek memede hissedilen ağrılar genellikle memede hassasiyet, keskin yanma şeklinde ifadelerle tarif edilmektedir. Sol meme ağrısı çoğunlukla adet dönemine bağlı gözlense de pek çok etken ağrıyı tetikleyici olabilmektedir.

Adet Dönemi Dışında Meme Ağrısı

Meme ağrısı adet döneminden bağımsız görülüyorsa, ağrı direkt olarak memeyle veya daha başka rahatsızlıklarla ilintili olabilir. Ağrı; kalp rahatsızlıklarının, kas veya eklem hastalıklarının göstergesi olabilir. Detaylı ve doğru tanı için tetkik gerektiğinden muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

Adet Dönemine Bağlı Meme Ağrısı

Ergenlik döneminden menopoza kadar uzanan kadınsal bir olgu olan adet dönemi; meme ağrısı, memelerde hassasiyet, şişkinlik ve kasık ağrısı gibi bulgularla kendini belli etmektedir. Adet döneminde veya reglden hemen önce hissedilen meme ağrıları genellikle adet kanamasına bağlı bir durum olarak görülmektedir.

Sol Meme Ağrısının Diğer Nedenleri

 • Travma etkenleri: Sol memeye doğru alınan hasar veya darbe bu bölgede zedelenmeye yol açarak ağrıya sebebiyet verebilir.
 • Gebelik dönemi: Hamilelik evresinde kadın vücudundaki hormonal değişimlerden ötürü tek memede yani sol veya sağ memede ağrı baş gösterebilir.
 • Emzirme döneminde süt kanalı problemleri: Annede emzirme sürecinde süt kanallarında yaşanabilecek problemlerden ötürü memede ağrı, şişkinlik gibi şikayetler gözlenebilir.
 • Kalp rahatsızlıkları: Tek göğüste hissedilen ağrılar, kalp hastalıklarının göstergesi olabilir. Kesinlikle ihmal edilmemelidir.
 • Kas veya eklem rahatsızlıkları: Sol memedeki ağrı bu bölgedeki kasların veya eklemlerin zedelenmesinden meydana gelebilmektedir. Kas veya eklem rahatsızlıklarından ötürü tek göğüste yansıyan ağrı görülebilir.

Sol Meme Ağrısı Kanser Belirtisi Olabilir mi?

Meme ağrısı denildiğinde kadınların aklına gelen ilk rahatsızlık, meme kanseridir. Sol memedeki ağrı kimi zaman meme kanseri olabilmektedir. Fakat sol veya sağ göğüs diye tek göğüs ağrısının meme kanseri bulgusu olduğundan bahsetmek yanlıştır. Meme kanserinde iki göğüste birden ağrı gözlenebilir. Ancak ağrı tek başına kanser işaretçisi değildir. Meme kanserinin diğer belirtileri şunlardır;

 • Memede ele gelen kitle,
 • Memebaşında çökme ve şekil bozukluğu,
 • Memede yara ve kızarıklık,
 • Memede büyüme ve şekil bozukluğu,
 • Meme başında soyulma,
 • Meme başından gelen akıntı

Sol meme ağrısının sebebi için uzmanlar tarafından genellikle mamografi veya biyopsi tetkik yöntemleri uygulanır. Detaylı tetkikten sonra kesin tanı koyulur ve ağrıların altında yatan nedene göre tedavi uygulanır. Tek göğüste veya iki göğüste birden hissedilen meme ağrılarının kanser ile ilintili olabileceği unutulmamalı ve muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ