Reklam

Sol Omuzda Ağrı

  • 29 Aralık 2017
  • 1.299 kez görüntülendi.
Sol Omuzda Ağrı

Omuz ağrıları kişinin yaşamını olumsuz etkileyen sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen omuz ağrıları sağ ve sol bölümlerde farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Omuzlarda meydana gelen ağrılar geçici olabileceği gibi kalıcı hasarlara da yol açabilmektedir. Kalıcı olan bir ağrının farklı hastalıkların tetikleyicisi olabileceği unutulmamalı ve ona göre uzman bir doktoradan yardım talep edilmelidir. Yapılması gereken tetkikler ile hastalığın tanısı kolay bir biçimde koyulabilmektedir.

Sol Omuzda Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Sol omuzda görülen ağrının birçok farklı nedeni olabileceği unutulmamalıdır. Günlük egzersizlere bağlı olarak gelişebilen ağrıların yanı sıra farklı travmalar nedeniyle ortaya çıkabilen ağrılar da sık sık görülmektedir. Ağrının uzun sürmesi halinde tanı ve tedavi için uzman bir doktora gidilmesi önerilmektedir.

1-)Sinir İltihapları

Sinirlerde meydana gelen iltihaplanmalar ve enfeksiyonlar omuz bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir. Sinir sıkışması nedeniyle de ortaya çıkabilen ağrıların şiddeti fazladır.

2-)Eklem Kireçlenmesi

Sol omuz bölgesinde meydana gelen ağrıların diğer bir sebebi ise eklem kireçlenmesi sorunudur. Eklem kireçlenmesi, sonucu omuzların iki bölgesinde de şiddetli ağrı ve acı meydana gelebilmektedir. Kireçlenme özellikle ileriki yaşlarda ortaya çıkan bir sorundur.

3-)Diğer Nedenler

Sol omuzlarda görülen ağrıların bunların dışında birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Kişinin gün içinde kendini zorlayacak biçimde fazla egzersiz yapması ya da çok ağır bir yükü uzun süre taşımış olması geçici omuz ağrılarına sebebiyet vermektedir. Kişinin bu tarz ağrılarda ağrı kesici ilaç kullanması ağrıları dindirecektir.

Sol omuz ağrılarının diğer bir sebebi ise kalple ilgili rahatsızlıklar olabilir. Bu durumda kişinin acilen doktora görünmesi önemlidir. Bunun dışında oluşabilecek diğer sebepler arasında omuz mekanizmalarında meydana gelen sorunlar, soğuk algınlığı ve dolaşım bozukluğu gibi sebepler yer almaktadır.

Sol Omuz Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Sol omuz ağrılarının en doğru tedavisi için yapılması gereken ilk adım hastalığın tanısı için gerekli olan testlerdir. Doktor muayenesi ve yapılacak testler sonucunda ağrının neden meydana geldiği saptanacak ve ona göre bir tedavi yolu izlenecektir.

Bunun dışında yapılabilecek yöntemler şunlardır:

  • Sol omuz ağrılarının ortadan kalkması için yapılabilecek en doğru şey düzenli egzersiz yapmaktır. Kişinin bu egzersizler sırasında kendini fazla zorlamaması gerekmektedir.
  • Doktor muayenesi sonrası kas gevşetici ilaç ve losyon kullanımı yapmak da ağrılar üzerinde etkili olacaktır. Bu ilaçların doktor kontrolü ve onayı olmadan asla alınmaması gerekmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ