Reklam

Sol Omuzda Şiddetli Karıncalanma ve Uyuşma

  • 31 Ocak 2018
  • 1.777 kez görüntülendi.
Sol Omuzda Şiddetli Karıncalanma ve Uyuşma

Sol omuzda karıncalanma ve uyuşma hissi bireylerde sıklıkla ortaya çıkabilen bir durumdur. Genel olarak bölgedeki sinirlere uygulanan baskı ya da kan dolaşımının zayıflığı nedeniyle ortaya çıkan bu durum, ciddi olmayan nedenlere bağlı olarak meydana gelse de, uzun süreli gerçekleştiğinde ihmal edilmemelidir. Çünkü kalp krizi riski de mevcut olabilmektedir.

Sol Omuzda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

  • Bireyin kan dolaşımı olması gerekenden daha yavaşsa ya da belli bir süre için yavaşlamış ise sol omuz bölgesinde uyuşma ve ardından da karıncalanma hissi ortaya çıkabilir.
  • Sebepsiz yere ortaya çıkan sol kol ve omuz uyuşması, kalp krizi belirtisi de olabilmektedir. Uyuşmalar sık bir şekilde ortaya çıkıyor ve kendiliğinden geçiyorsa, kişi en kısa zamanda doktora gitmelidir.
  • Sol omuz bölgesinde yer alan sinirlerin hasara uğraması ya da bu sinirlerde sıkışma meydana gelmesi de uyuşma ve karıncalanma hissine neden olabilmektedir. Sinir hasarı, başka rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan bir gelişmedir. Özellikle diyabet hastalarında nöropati kaynaklı olarak uyuşma sorunu meydana gelebilmektedir. Bunun dışında bireyin sürekli olarak sol kol üzerinde bir yatış pozisyonuna sahip olması da sinir sıkışması ya da sinirlerde hasara yol açabilmektedir.
  • Kişinin beslenme düzeni yeterince sağlıklı ve dengeli değilse, vücudu vitamin ve minerallere ihtiyaç duyuyor ancak bu ihtiyaçları karşılanmıyor ise, yine sol omuzda uyuşma ve karıncalanma ortaya çıkabilmektedir. Bu durum en fazla B vitamini yönünden eksik kalınan durumlarda ortaya çıkmaktadır.
  • Kişinin kan dolaşımı ve genel olarak dolaşım sisteminde bir aksaklık söz konusuysa, ellerde ve kollarda uyuşma gözlemlenebilmektedir. Dolaşım bozukluğu, daha başka sorunları da beraberinde getirme potansiyeline sahip olan, tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle ihmal edilmemeli ve doğrudan doktora gidilmelidir.
  • Kolun herhangi bir bölgesinde darbe veya travmatik olaylara bağlı olarak ortaya çıkan kırık ve incinmelerde, uyuşma, ağrı sorunu ortaya çıkabilmektedir. Ağrı son derece şiddetli olabildiğinden, bir darbe alındığında ya da sert bir yere düşme gibi bir durum söz konusu olduğunda doğrudan doktora gidilmeli ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.
  • Bireyin sigara ve alkol tüketimi had safhadaysa bunların bir yan etkisi olarak kollarda ve omuzlarda uyuşma, karıncalanma gibi durumlar meydana gelebilir. Özellikle yoğun alkol tüketimi, kalbe de zararlıdır ve sol omuz bölgesinde doğrudan kendini göstermektedir.

Sol Omuzda Uyuşukluk Tedavisi

Sol omuz ve kolda ortaya çıkan karıncalanma ya da uyuşukluk durumu, mutlaka ciddiye alınmalı ve doktora gidilmelidir. Kalp krizi gibi hayati risklerin erken teşhisi, sağlık açısından son derece önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ