Reklam

Solid Lezyon Kitle

  • 04 Nisan 2017
  • 8.355 kez görüntülendi.
Solid Lezyon Kitle

Özellikle kadınlarda sık görülen meme kanserinin nedeni tam olarak açıklanamasa da yaşam tarzı, beslenme, solunan hava ve genetik faktörlerden oldukça etkilenmektedir. Memede var olan bir kistin hemen kötü huylu olduğu düşünülmemelidir. Ve kadınların bu kist varlığını kontrol etmesi özellikle duşta ılık suyun altında ve adet döneminde gerçekleştirilmelidir.

Elle kendi kontrollerinde bile dikkat çeken bir şişlik var ise en kısa sürede uzman hekime gitmeleri önerilir. Bunun dışında belli bir yaştan sonra ve ailede meme kanseri, herhangi bir kanser var ise kadınların mamografi çektirmeleri, düzenli aralıklarla da muayene olmaları önerilir.

Memede görülen kistin içi sıvı dolu ise genelde iyi huylu, sıkı ve sert olan içi hücre dolu olan ise genelde kötü huylu kisttir. Kötü huylu olan bu kiste de solid lezyon adı verilir. En kısa sürede tedavi sürecine başlanması gerekir.

Solid Lezyon Tedavisi

  • Memede oluşan kötü huylu tümör olan lezyonların metastaz (başka bir dokuya sıçrama) yapmadan önce mutlaka alınması gerekir.
  • Lezyonların cerrahi müdahale ile temizlenmesi için bazen memenin alınması gerekir.
  • Bunun dışında tedavi sürecinde gerekli görülürse kemoterapi ve radyoterapiye başvurulabilir.
  • Doktorun önerdiği bazı ilaçların kullanımı ile de kanserin ilerlemesi önlenebilir. Fakat hastanın sağlığına oldukça özen göstermesi gerekir. Özellikle kullanılan kanser ilaçları kişinin bağışıklık sisteminde düşüklükleri neden olacağı için hastanın ilaçlarını özenle almasının yanı sıra kendini her türlü hastalıktan da koruması gerekir. Bu kimi zaman basit bir grip bile olabilir. Hastaya ve hasta yakınlarına düşen bu sorumluluk hakkında gerekli bilgiye hekiminiz ve eczacınıza danışarak ulaşabilirsiniz.

Solid lezyonun tedavisi için hastanın yapması gerekenlerin başında gelenler ise kişinin sağlıklı beslenmesidir. Özellikle günümüz besinlerin var olan hormonlar, kimyasal katkı maddeleri ve koruyucular ile kişi sağlığını tehdit eden ve kanserojen madde içeren pek çok madde vardır. En basitinde alüminyum ambalaj içerisinde satılan çay, kahve ve gıda ürünlerini almamanız ve alüminyumu fırında yapılan yemeklerde kullanmamanız tavsiye edilir. Çünkü alüminyumun yapısında bulunan pek çok madde kanserojen yapıya sahiptir ve kişi sağlığını tehdit eder.

Bu tarz ilaç ve madde etkileşimlerinde çok geç kalınmadan eczacınıza ve hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Gecikilmesi halinde ciddi sorunlar oluşturabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ