Reklam

Soluk Borusu Ağrısı

  • 06 Ekim 2017
  • 2.037 kez görüntülendi.
Soluk Borusu Ağrısı

Soluk borusu tıptaki diğer adıyla trakea olarak bilinmektedir. Ağızdan başlayarak akciğere kadar uzanmaktadır. Boğazınıza yemek takılması veya konuşurken tükürüğünüzün boğazınıza kaçması sonucu soluk borusunda ağrı ortaya çıkabilir. Ağrıdan dolayı öksürme ihtiyacı hissedilebilir. Buna bağlı olarak boğazlarda tahrişe de sebep olabilir. Soluk borusunda birçok nedenden ağrıya rastlanabilir. Şikayetiniz uzun süreli ve yaşam şartlarınızı değiştirecek durumda ise doktora başvurulması gerekmektedir.

Doktorunuza ağrının şiddetini, süresini ve sizdeki diğer olumsuz sebeplerini anlatmanız gerekmektedir. Soluk borusu ağrısı kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülür.

Soluk Borusu Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

1-)Solunum Yolu Enfeksiyonu

Soluk borusundaki ağrı boğaz enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Soluk borusu ağrısının en sık rastlanan nedeni solunum yolu enfeksiyonudur. Soğuk algınlığı ve nezle gibi gribal enfeksiyonlara çok sık kapılmanız bu hastalığı tetikler.

2-)Sigara Kullanımı

Diğer çok sık rastlanan sebep ise sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı soluk borusunda yanma, iltihaplanma, soluk borusu ağrısı süresinin uzun olmasına bağlı olarak da soluk borusu kanserine yol açabilir. Sigara dumanına maruz kalmak da soluk borusunda oluşabilecek hastalıklara neden olabilmektedir.

3-)Psikolojik Etkenler

Soluk borusu ağrısı nedeni psikolojik nedenlerden dolayı da olabilir. Kişinin günlük yaşamına bağlı olarak maruz kaldığı kimyasal kokular, havasızlık, nefes darlığı, astım gibi birçok sebepten dolayı hastalık ortaya çıkabilir.

4-)Kalp Rahatsızlıkları

Soluk borusu ağrısı ve nefes almakta güçlük çekilmesi kalp rahatsızlığı nedeni olabilir. Buna bağlı olarak kişi öksürme ihtiyacı hisseder. Soluk borusunda ağrı kalp rahatsızlığı gibi önemli hastalıkların nedeni olabilir. Kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Soluk borusundaki ağrı nedeni tek seferlik ve tedavi gerektirmeyen bir durumda olabilir. Bu gibi durumlarda etmenler ortadan kalktığında ağrı devamlılık göstermez.

Soluk Borusu Ağrısının Tedavisi

Ağrı; tek seferlik ve kısa süreli ise soluk borusu ağrısı tedavisi kişinin sigara kullanıyor ise bırakmasıyla, psikolojik etmenlerden dolayı rahatsızlık gözleniyorsa kişinin stres halinin düzelmesiyle veya çevresel faktörlerden dolayı ise bu faktörleri ortadan kaldırmaya çalışılmasıyla soluk borusundaki ağrı giderilebilir.

Sigara kullanımı uzun süreli ve soluk borusundaki ağrı devamlılık gösteriyorsa, sigara bir an önce bırakılmalı hekime başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Sigara kullanımı soluk borusu ağrısıyla birlikte kalıcı hasarlara neden olabilir.

Soluk borusu ağrısıyla birlikte baş dönmesi, öksürük, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi belirtilerin birini ya da birkaçını bir arada bulunduruyorsa solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Ağrıyla birlikte nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi belirtiler bir arada ise kalp rahatsızlığının habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda acilen hekime başvurup, hastalık sürecinde yaşanan her detay soluk borusu ağrısı tedavisi için fayda sağlayacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!

BİR YORUM YAZ