Reklam

Sünnetten Sonraki Morluk

  • 16 Haziran 2017
  • 3.362 kez görüntülendi.
Sünnetten Sonraki Morluk

Sünnet müslüman ülkelerde, erkek çocuklarının penisine uygulanan cerrahi bir işlemdir. Sünnette penis başını örten ince zar kesilerek penis başının açıkta kalması sağlanır. Bu işlemin sağlıklı olup olmadığı tartışılsa da farz kılındığı için çoğu erkek çocuk sünnet olur. Sünnetten sonra kısa sürede çocuk penisinde bazı hasarlar ortaya çıkabilir. Bunun nedeni de sünnetin cerrahi bir işlem olmasıdır. Sonuçta sünnet basit bir ameliyat gibi düşünülebilir.

Sünnetten sonra peniste kanama, morarma, idrar yaparken yanma, idrar yapmak istememe gibi sorunlar olabilir. Bunlar hemen hemen her erkek çocuğunun yaşadığı problemlerdir. Fakat her şeye rağmen doktora danışmak gerekir. Ayrıca uzun süreli bir kanama, morarma varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Sünnet Sonrası Morarma Nedenleri Nelerdir?

  • Sünnet sonrası sargı bezlerinin çok sıkı sarılmış olması,
  • Sünnet sonrası uzun süreli veya çok kanama olması,
  • Sünnetten sonra kan dolaşımının kanamayı durdurmak için yapılan baskıdan ötürü olamaması, sonucunda morarmalar görülebilir.

Bu nedenler arasındaki en birinci de sargı bezinin penis başı zarının kesildikten sonra çok sıkı bir şekilde sarılmasıdır. Bu sargı bezi sıkı bir şekilde sarılınca kan dolaşımı yeterince olmaz ve morarma olur. Bu durum parmağınızı sıkı bir iple bağladığınızda oluşan morarma ile aynıdır. Fakat günümüzde sünnet işlemi hekimler tarafından steril hastane ortamında yapıldığı için deneyimli hekimler sargı bezleri kanamayı durduracak kadar sıkı fakat kan dolaşımını engellemeyecek kadar da gevşek sardıklarını görüyoruz. Ayrıca hekim kontrolünde olduğu için daha çabuk iyileşme olur.

Sünnet işleminden sonra penis iyileşirken lenf sıvısı salgılar. Bu sıvı penis başından salgılanır ve kuruduğunda mat donuk beyazımsı bir renk alır. Kurumadan veya kuruduktan hemen sonra belli aralıklar ile temizlenmesi gerekir. Temizleme yapılırken ılık su ile yavaş yavaş temizleme yapılmalıdır. Temizleme yapılmazsa penis başında kabuklanma olur ve kanamalar olabilir. Yara iyileşmesi gecikir ve kanamalara bağlı morarmalar olabilir. Sadece bu nedenden kanamalar olmaz. Ters bir hareket sonucunda, çarpma, travma sonrasında da kanamalar olur. Ayrıca spontan(kendi kendine olan) kanamalar da olabilir. Bu durumlarda kanamayı takiben morarma çok sık gözlenir.

Sünnet işleminde sonra sarılan sargı bezinin sıkı sarıldığında morarmaya neden olduğundan yukarıda bahsetmiştik ayrıca sarılan sargı bezi 24 saat sonra çıkarılmalıdır. Sargı bezinin 24 saatten uzun kalması sonucunda da morarmalar olabilir. Her ne nedenden olursa olsun kanamalar ve morarmalar ebeveynler tarafından kontrol edilmelidir. Hemen doktora başvurulmalıdır. Doktora hemen başvurulamıyorsa, doktora gidene kadar batikon(mikropların kırılması için kullanılan antiseptik) ile pansuman yapılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. A country can be judged by the quality of its proverbs.

BİR YORUM YAZ