Reklam

Sürekli Ateşim Var

  • 29 Aralık 2017
  • 1.056 kez görüntülendi.
Sürekli Ateşim Var

Günümüzde birçok kişi, “sürekli ateşim var” şikayeti ile doktora başvurmaktadır. Vücut ateşi, normal şartlarda vücut ısısıdır ve zaman zaman bu ısı artarak dışa ateş olarak yansır. Özellikle de kişi enfeksiyon içeren bir rahatsızlık geçirmişse bu durumun ortaya çıkma olasılığı her zaman daha yüksektir.

Genel olarak yetişkin bir birey için vücut ısısı değeri 35-38 arasında değişkenlik gösterir. Ateş ölçümü esnasında doğru sonuç alınabilmesi için derece ya da termometre ağız yahut koltuk altı bölgesine konulmalıdır. Çocuklar için ise en doğru sonuç kulak içi ve kasıklarda alınır.

Sürekli Ateşlenme Neden Olur?

Sürekli ateşlenme ile ifade edilen durum, esasında çok sık olarak ateşin yükselmesi şeklinde ifade edilebilir. Vücut ısısı sık yükselse de genellikle normal ortalamada seyreder. Ancak ateşin yükselmesi çok sık meydana geliyorsa, kişi muhakkak zaman geçirmeden muayene olmalıdır. Çünkü durum ciddi bir tıbbi problemi işaret ediyor olabilir.

Vücut Isısı Neden Yükselir?

Ateşin yükselmesinde etkili olan temel nedenler şöyle sıralanabilir:

  • İdrar yolunda enfeksiyon oluşması: İdrar yollarında enfeksiyon oluşumu söz konusuysa yüksek ateş görülebilmektedir. Ancak yalnızca yüksek ateş, teşhis için yeterli olmamaktadır. Genellikle bu enfeksiyon durumu mide bulantısı, halsizlik, baş ağrısı, karın ve mesane bölgesi ile kasıklarda ağrı ile kendini göstermektedir.
  • Üst solunum yollarında oluşan iltihaplanma da yüksek ateş sebeplerinden bir tanesidir. Soğuk algınlığı ya da grip gibi rahatsızlıklarda, yüksek ateş görülmesi muhtemeldir. Ancak bu ateşin aynı sıra kişide burun akıntısı ve tıkanıklığı, baş ağrısı gibi semptomlar da görülmektedir.
  • Zatürre ve menenjit gibi hastalıklar da, yüksek ateş görülmesine neden olabilmektedir. Zatürre “akciğer enfeksiyonu” olarak da bilinir ve akciğerlerde ortaya çıkan bu iltihaplanma, vücut ısısının yükselmesine zemin hazırlar. Mukusla karışık öksürük, mide bulantısı, kalp atışlarında hızlanma gibi semptomlar da ateşin yükselmesine eşlik etmektedir.
  • Kulak ağrısı ile eşzamanlı olarak ateş yükselmesi, orta kulak iltihabı belirtisidir. Ayrıca kulakta akıntı meydana gelmesi aynı zamanda da ishal ortaya çıkması da diğer belirtiler olarak sıralanabilir.

Ateş Nasıl Düşürülür?

Ateş düşürülmesi için en önemli çözüm, derhal ılık su ile duş almaktır. Suyun çok soğuk ya da sıcak olmaması önemlidir. Ilık su, vücutta ısının dengelenmesine ve ateş derecesinin normale dönmesine yardımcı olacaktır. Özellikle eklem bölgeleri ve koltuk altı, kasıklar, bacak içleri, karın, boyun gibi bölgelere ılık sirkeli suda ıslatılmış bez koymak da yıllardır kullanılmaya devam edilen etkili bir ateş düşürme yöntemidir. Müdahaleler vücut ısısının normale dönmesine yardımcı olmuyorsa acilen doktora gitmek gerekir. Aksi halde kişideki ateş, havaleye ve kalıcı hasara neden olabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ