Reklam

Sürekli Halsizlik ve Boğazda Takıntı Hissi

  • 11 Aralık 2017
  • 2.050 kez görüntülendi.
Sürekli Halsizlik ve Boğazda Takıntı Hissi

Günümüzde birçok insan halsizlikten şikayetçidir. Gün içerisinde yapması gereken birçok iş olmasına rağmen kendinde sürekli bir halsizlik hali ve bitkinlik olduğunu belirtirler. Bunla alakalı tedaviler ve besin takviyeleri alırlar. Çok alakasız görülmesine rağmen halsizlikle boğazda oluşan takıntılar arasında ne gibi bağlantılar olabilir? Bu şikayetlerin sebepleri nelerdir ve ortak bir nedeni olabilir mi?

Sürekli Halsizliğin Nedenleri Nelerdir?

Halsizlik, fiziksel veya zihinsel kaynaklı olabileceği gibi her ikisinden de kaynaklanabilir. Halsizliğin birçok nedeni olabilir. Fiziksel halsizlik genellikle yoğun fiziksel aktiviteden kaynaklanır ve düzgün istirahat sonrası geçmesi beklenir. Psikolojik halsizlikte ise odaklanma ve dikkat problemleri, uykuya eğilim, dalgınlık gibi etkileri vardır.

Günümüzde birçok insan gerek iş hayatında gerekse özel hayatında strese maruz kalıyor. Stres oranı çıkarttığında ve rahatlatacak zaman bulunamadığında halsizlik hissi yaratabilir. Herhangi bir konuda elinizden bir şey gelmiyorsa, sıkıntıyla birlikte halsizlik hissi de oluşabilir.

Halk arasında boğaz ağrısı ve ses şikayetlerine sebep olduğu bilinen faranjit hastalığı da halsizliğe sebep olabiliyor. Farenjit, enfeksiyon kaynaklı bir hastalık ve bu enfeksiyonların bütün vücudu etkileyen etkileri olabiliyor. Halsizlik de bunlardan birisidir.

Boğazda Takıntı Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Yutkunurken boğazda takılma hissi oluşması sık görülen ve fazla önemsenmeyen bir durumdur. Genellikle de basit sebeplerden kaynaklanır ve kısa süre sonra kendiliğinden geçer. Fakat nadiren de olsa altında önemli bir neden olabilir ve ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Boğazda takılma hissinin sebebi o bölgedeki dokuların yutulan sert bir cisim sonrası o bölgede oluşan doku hasarından kaynaklanabilir. Boğaz enfeksiyonları boğazdaki takılma hissinin en yaygın sebeplerindedir. Bununla birlikte boğaz reflüsü, farenjit, alerji gibi nedenleri olabilir.

Boğaz reflüsü mide asidinin yemek borusuna çıkması ve buradaki dokulara hasar vermesinden kaynaklanır. Farenjit hastalığı ise bu bölgedeki enfeksiyonlardan kaynaklanır ve geçmeyen boğaz ağrısı, takıntı ve kuruluk hissi oluşur. Farenjitle ilgili ayrıntılı bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Farenjit Hastalığı Nedir? Farenjit Tedavisi Nasıldır?

Farenjit, yutaktaki mukozasının iltihaplanması sonucu oluşan hastalıktır. Bu durum aniden gerçekleşmiş veya uzun süreli seyreden şekilde olabilir. Aniden gelişen (akut) farenjitler genellikle virüs veya bakteri enfeksiyonları sonucunda oluşur. Sürekli seyreden (kronik) farenjit ise sigara kullanımı, çevresel faktörler, diş ve diş eti rahatsızlıkları ve bazı kronik hastalıklardan kaynaklanır. Farenjitin bölgesel ve sistemik etkileri vardır. Bölgesel etkileri boğazda yanma, takılma, kuruluk, yutma güçlüğü gibiyken sistemik etkileri halsizlik, uyku eğilimidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ