Reklam

Sürekli İdrarım Geliyor

  • 06 Ocak 2018
  • 1.006 kez görüntülendi.
Sürekli İdrarım Geliyor

Daha çok kadınlarda rastlanan “sürekli idrarım geliyor” şikayeti ve çok sık bir şekilde idrara çıkma durumu, idrar yollarında meydana gelen rahatsızlıklar ile ilgilidir. İdrar gelme hissine ek olarak idrarını yapamama, genital bölgede acı, ağrı, yanma, kaşıntı gibi durumlar varsa, birtakım hastalıklar nedeniyle bu durumun ortaya çıktığı tahmin edilebilir. Bunun yanında idrara çıkamama ya da aşırı derecede idrara çıkma gibi durumlar da gözlemlenmeli ve süreklilik kazandığında muhakkak doktora gidilmelidir.

İdrar, vücudumuzda bulunan toksik maddelerin fazlasının atılmasını sağlar. Ancak sürekli olarak idrara çıkmak normal değildir ve bireylerin sosyal hayatını büyük oranda etkileyebilmektedir. Bu nedenle durum ciddiye alınmalıdır.

İdrara Sık Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Bu nedenle oldukça fazla olsa da, temel olarak sayılabilecek nedenler şunlardır:

  • İdrar yollarında enfeksiyon oluşumu,
  • Gün içinde aşırı sıvı tüketimi,
  • Sistit rahatsızlığı ya da idrarı tutamama durumu,
  • Diyabet ve yüksek tansiyon,
  • Gebelik durumu ortaya çıkması,
  • Yumurtalıkta meydana gelen kistler,
  • Yumurtalıkta oluşan kanser,
  • Böbrekte taş oluşumu ya da polikistik böbrek rahatsızlığı.

Bu sebepler arasında belirtilen sistit, ya da diğer adıyla mesane iltihabı, özellikle kadınlar arasında en yaygın sebep olarak öne çıkmaktadır. Bu rahatsızlık daha çok enfeksiyonel sebeplerle ortaya çıkar ve günlük hayatı olumsuz yönde etkiler.

İdrara çıkma isteği sonrasında birkaç damla dışında idrarını yapamama, vajinal bölgede sürekli meydana gelen kaşıntı, yanma ve acı hissi bir arada görülür. Bunun yanı sıra normal seyreden akıntı, katı ve parçalı bir hal alır, aynı zamanda kokusu da rahatsız edicidir.

Sık İdrara Çıkma Sorunu Tedavisi

Kadın ya da erkek her bireyde görülebilen idrara çıkma sorununun tedavi edilebilmesi için öncelikle muayene ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. İdrar yollarında meydana gelen bir enfeksiyon nedeniyle sık idrara çıkma durumu ortaya çıktığında, antibiyotik tedavisi ve doğru işlemlerin uygulanması ile bu sorun yaklaşık 10 gün içinde ortadan kakabilir.

Bunun yanında enfeksiyon riskini oluşturan faktörlerin oluşmamasına da dikkat edilmelidir. Söz gelimi iç çamaşırının her gün değiştirilmesi gerekir. Aynı zamanda ayakların ve böbreklerin de üşütülmemesi çok önemlidir. İyileşmeyen idrar yolu enfeksiyonu, böbreklerin de enfeksiyon kapmasına kadar ilerleyerek sancılı bir süreci başlatabilir.

Şeker hastalığında kaynaklanan sık idrara çıkma durumunda, genellikle şeker seviyesini dengeleyen ilaçlar ile sorun kontrol altına alınabilmektedir. Diğer belirtilerin hepsi için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Genel olarak hafif egzersizler yapılması da bu sorunun tedavisinde yararlı olabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ