Süt Bezesi

Süt Bezesi

Göğüste meydana gelen bezelerin bazıları iyi ya da kötü huylu kitle olabilirken, bazıları da süt bezesi olarak belli bazı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Süt bezesi zararlı bir durum olmadığı için endişe etmeye de gerek yoktur. Yağ bezeleri ile benzerlik gösteren bu beze türünün ortaya çıkması bir takım faktörler sonucudur. Süt bezeleri, daha çok emzirme dönemindeki kadınlarda ortaya çıkmaktadır.

Süt Bezesi Oluşum Nedenleri Nelerdir?

  • Emen bir bebeğin doyabilmesi ve anne sütünden faydalanabilmesi için emme pozisyonu son derece önemlidir. Genellikle bu pozisyonlar hatalı olduğunda hem bebek beslenemez ve huzursuz olur, hem de süt bezeleri ortaya çıkabilir. Aynı zamanda yanlış olarak uygulanan emzirme işlemi sonrasında göğüste şişlik ve ağrı da ortaya çıkabilmektedir.
  • Süt bezesi oluşmasının bir başka nedeni de, süt kanallarında meydana gelen tıkanıklıktır. Bu tıkanıklık bebeğin sütten kesilme evresinde ortaya çıkar ve ağrı hissine de neden olur. Çünkü süt göğüste birikmektedir ve rahatsızlık vermesi normaldir. Bununla birlikte, bu tıkanıklık genetik, fizyolojik yahut patolojik bir durumun nedeni olabilir. Özellikle emziren annede ilaç kullanımı bu durumun başlıca nedeni olduğundan, kullanılan ilaçlar doktor gözetiminde alınmalıdır.
  • Süt bezeleri her ne kadar uzun vadede oluşsa ve kalıcı olduğu sanılsa da, kısa zaman içinde geçebilir de. Ancak oldukça uzun bir zaman boyunca geçmeyen süt bezeleri söz konusu ise mutlaka muayene olunması gerekmektedir. Çünkü bu oluşum süt bezesi değil, başka bir kitlenin habercisi olabilir.

Göğüste Oluşan Beze Türleri

Göğüs bölgesinde tespit edilen kitle eğer kötü huylu ise kısa zamanda tüm vücuda yayılabilmektedir. Durum, göğsün alınması ile de sonuçlanabileceğinden mutlaka kontrole gidilmelidir. En yaygın şekilde görülen kist türü, “adenom papillon” olarak isimlendirilmektedir. Bunun dışında;

  • Papillom adı verilen yağ bezeleri de ilk fark edildiğinde korkutucu olabilmektedir. Daha çok 40 yaş üstü kadınlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık, meme başında akıntı belirtisi ile fark edilmektedir.
  • Meme Kisti de çok zararsız ya da çok tehlikeli olabilecek bir yapıdır. Bahsedildiği gibi kötü huylu ise çabucak vücutta ya da göğüs bölgesinde yayılabilmektedir. İyi huylu olan meme kistleri genellikle küçük bir operasyon ile temizlenebilmektedir.
  • Yine bir yağ bezesi olan fibroadenom isimli beze türü, yine ileri yaşlarda ve ağırlıklı olarak kadınlarda ortaya çıkmaktadır. İyi huylu olması ile rahat bir nefes aldıran bu bezeler, yaklaşık olarak 2 cm büyüklüğe sahiptir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ