Reklam

Süt Dişi Apsesi

  • 13 Aralık 2017
  • 1.334 kez görüntülendi.
Süt Dişi Apsesi

Anne karnından bebeğin ayrılmasıyla başlayıp, ergenliğe kadar geçen sürede oluşan ilk dişler, süt dişleri olarak adlandırılır. Altı aylıkken çıkmaya başlar, süreç iki buçuk yaşına kadar sürer. 6-12 yaş arasında süt dişleri dökülür ve asıl dişler çıkar. Süt dişleri kalıcı değildir. Özellikle çocukların sağlıksız beslenmesine bağlı olarak diş mineleri çok ince olduğu için çürümeye meyillidir. İki çenede 10’ar tane diş vardır. Çürüme sonrası dişin darbe almasıyla apse oluşabilir.

Diş Apsesi Nedir?

Dişin çürümesine bağlı olarak ağızda gelişen mikrobik süreç sonrası diş apsesi oluşabilir. Bu süreçte dişin bir darbe alması da etkili olabilir.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

  • Yüksek Ateş,
  • Kabızlık,
  • İshal,
  • Boyunda şişkinlik,
  • Ağızda kötü koku,
  • Ağrı

Hiç belirti olmadan da süt dişinde apse oluşabilir. Birçok hastalığın belirtisi olabilecek iştah kaybı durumu, süt dişi apsesinde görülebilir. Eğer çocuk konuşabilecek yaştaysa ağız bölgesinde bir ağrı veya dişlerinde ağrı olduğunu söyleyebilir. Belirtileri spesifik olmadığı için hatta kimi zaman belirtiler olmayacağı için boyunda şişme, ateş, ağrı olması halinde bebek doktor kontrolüne tabi tutulmalıdır.

Süt Diş Apsesi Neden Olur?

En temel sebebi diş çürümesidir. Çürük ne kadar yoğun olursa ağrı o kadar fazla olur. Çocuklar gün içinde darbe etkisi yaratabilecek oyuncaklarla oynadıkları için özellikle dişlerin kaşındığı dönemde ağız bölgesinin yara alması mümkündür.

Süt Dişi Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikli olarak vücudun oluşumu gibi diş gelişimi de anne karnında başladığı için anne adayının hamileliğin üçüncü ve altıncı ayında kalsiyum ve mineral yüklü gıdalar tüketmesi gerekir.
Evde yapılacak müdahaleler hem bölgenin daha fazla mikrop kapmasına hem de bir yara varsa büyümesine sebep olacağı için doktora başvurulmalıdır. Öncelikli olarak ağız içinde apseye neyin sebep olduğu teşhis edilmelidir. Ardından yapılacak tedavide ilk olarak diş kurtarılmaya çalışılır. Çünkü apseli dişin çekilmesi daha büyük sıkıntılar yaratabilir.

Bu yüzden apse antibiyotikle tedavi edildikten sonra diş sağlıksızsa çekilir. Bir başka yol ise kanal tedavisidir ancak çocuklarda yapılması çok önerilmez. Tek seferlik yapılan bu tedavi yöntemi sinirlerin temizlenmesinden sonra dişin özel çelik bir kaplama ile korunması sonucu gerçekleşir. Çocuk küçük olsa bile diş fırçalamasına çok önem verilmesi gerekir. Dişler düzenli olarak sağlıklı bir şekilde fırçalanmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ