Reklam

Süt Dişlerinin Çekilmesi

  • 14 Aralık 2017
  • 1.093 kez görüntülendi.
Süt Dişlerinin Çekilmesi

Süt dişleri doğumdan sonra ilk çıkan dişlerdir. Çocukluk döneminde çiğneme görevini yerine getirirler. Büyümeyle birlikte küçük yaşlarda çıkan süt dişleri yetersiz ve küçük kalacaktır. Bu yüzden süt dişleri dökülerek yerini hayatımızın devamında kullanacağımız erişkin dişlere bırakır. Süt dişleri yerine yenisi çıktığı için fazla önemsenmez. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Süt dişleri kendinden sonra gelecek yetişkin dişleri de etkiler.

Süt Dişleri Çekilmeli mi?

Süt dişleri doğal sürecinde vakti geldiğinde dökülür ve yerine yeni dişler çıkar. Dişin dökülmesinin belli bir vakti vardır. Bu yüzden vaktinden önce süt dişleri dışardan müdahale ile çekilmelidir. Süt dişleri vakti geldiğinde kök ile bağlantısını koparır ve düşer. Düşen süt dişi altta gömülü dişe rehberlik ederek düzgün çıkmasına neden olur. Eğer süt dişi vaktinden erken çekilirse altta gömülü diş yanlış pozisyonda çıkabilir veya hiç çıkamayabilir.

Dişler aralarındaki boşluğu kapatacak şekilde gelişirler. Eğer süt diş vaktinden erken çekilirse, bu durumda diğer dişler boşluk alana doğru genişler. Bu durumda alttan gelecek dişin alanı daralır. Diş hiç çıkamayabilir. Çıkıp yanlış pozisyonda, eğri veya çapraz durabilir. Bu durum ağızdaki diş düzenini tamamen bozar. Bu durum ilerleyen dönemlerde çiğneme bozukluklarına yol açabileceği gibi estetik açıdan da sıkıntılar çıkaracaktır.

Eğer süt diş yerinde sallanmaya başlamışsa kökü ile olan bağlantısı kopmuş demektir. Diş bu durumda çekilebilir. Oynayan dış çocuğu rahatsız ederek beslenme sorunlarına yol açabilir. Eğer diş sallanıyorsa, alttaki dış kısa sürede çıkacak demektir. Bu durumda süt diş çekilerek vermiş olduğu rahatsızlıktan çocuk kurtarılır.

Süt Dişleri ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Süt dişleri, yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı vaktinden önce çekilmelidir. Eğer süt dişlerde bir problem varsa çekilip çekilmeyeceğine bir ortodontoloji uzmanı karar vermelidir. Süt dişlerinin yerine ne de olsa yenisi çıkacak çok da önemli değil diye düşünülmemelidir. Süt dişlerinde oluşacak sorunlar altta gömülü yetişkin dişi etkileyebileceği gibi ağız ve çene yapısını da bozabilir. Bu yüzden süt dişlerine çok iyi bakılmalıdır.

Süt dişler, yetişkin dişlerden daha hassastır. Daha çabuk çürümeye meyillidir. Bu yüzden bakımı daha dikkatli yapılmalıdır. Dişler düzenli fırçalanmalıdır. Yemek düzenine dikkat edilmeli, kalsiyum ve mineral içeren besinler eksik edilmemelidir.

Bunlarla beraber doğumdan sonra 6. ayda ve bundan sonraki her altı ayda bir diş kontrolüne gidilmelidir. Bazı çocuklar çok hassas ve öğürme çok yüksek olduğundan diş fırçası kullanamaz. Bu durumda lif içeren besinler tüketilmelidir. Lifli besinler doğal fırça etkisi yaratarak dişleri temizler. Bununla birlikte şekerli gıdalar çocuklarda fazla tüketilmemelidir. Şekerli besinler ağızda bakterilerin çoğalması için uygun ortam sağlar ve diş çürüklerine zemin hazırlamış olur.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ