Reklam

Tansiyonun Bacak Ağrısına Etkisi

  • 29 Mart 2017
  • 4.775 kez görüntülendi.
Tansiyonun Bacak Ağrısına Etkisi

Direkt olarak yüksek tansiyon(hipertansiyon) ile bacak ağrısı ilintili olmasa da, yüksek tansiyona yol açan etkenler bacak ağrısını tetikleyici olabilmektedir. Ancak bacak ağrısı ile yüksek tansiyon birbirinden tamamen bağımsız iki sebepten kaynaklı da olabilir. Bu içerikte yüksek tansiyon ve bacak ağrısının ortak nedenlerini ele alacağız.

Yüksek Tansiyon(Hipertansiyon)

Kalp, vücudun yaşamsal fonksiyonları yerine getirebilmesi için kan pompalamakla görevlidir. Kan pompalama esnasında kalbin uyguladığı güç, tansiyon olarak tanımlanır. Damarlara doğru uygulanan bu gücün fazla olması ise halk arasında yüksek tansiyon, tıp dilinde ise hipertansiyon şeklinde ifade edilmektedir.

Damarlara uygulanan basıncın tansiyon olarak ifade edildiğinden bahsetmiştik. Fakat tansiyon tek bir ölçüm değeri olarak değerlendirilmez. Büyük ve küçük tansiyon olmak üzere iki şekilde ölçümlenir. Tıp literatüründe büyük tansiyon sistolik, küçük tansiyonsa diastolik olarak ifade edilir. Tansiyon ölçümünden sonra normal şartlarda değerlerin 12/8 yani büyük tansiyon 12, küçük tansiyonsa 8 çıkması beklenir. Eğer 13/9 gibi normalde beklenen değerlerden yüksek ölçümler çıkıyorsa, yüksek tansiyon olduğundan bahsedilir.

Yüksek Tansiyon ve Bacak Ağrısı

Yüksek tansiyon ve bacak ağrısı doğrudan birbirine bağlı değildir. Ancak tansiyon yüksekliğine sebebiyet verebilen bazı etkenler, bacak ağrısını da tetikleyebilmektedir.

Yüksek Tansiyon ve Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Aşağıda yüksek tansiyon ve bacak ağrısına sebebiyet verebilecek nedenlerden bahsedilmiştir.

Obezite(Aşırı Kilo)

Vücut ağırlığının normalden bir hayli fazla olması olarak bilinen aşırı kilo veya obezite durumunda, ayaklara binen ağırlık artar. Ayaklar, tüm gün vücut ağırlığının önemli kısmını üstlendiğinden aşırı kilolu kişilerde bacak ağrısı şikayetine sık rastlanır. Obezite bacak ağrısı gibi fizyolojik şikayetlerin yanı sıra obeziteyi de tetikleyici etkenler arasındadır.

Diyabet(Şeker Hastalığı)

Kandaki şeker oranının normalden fazla olması olarak bilinen şeker hastalığı, yüksek tansiyon riskini arttırıcıdır. Aynı zamanda diyabet hastalığı dolaşım sistemini de olumsuz etkileyerek, bacak ağrısına sebebiyet verebilmektedir.

Fazla Alkol Tüketimi

Çok fazla alkol tüketimi, yüksek tansiyon ihtimalini arttırıcı bir etkendir. Yüksek tansiyonu tetikleyici olmasının dışında kas ve sinirler üzerinde olumsuz etkiler doğurarak bacaklarda karıncalanma, ağrı gibi şikayetlere de yol açabilmektedir.

Tansiyon ve bacak ağrısı tamamen ayrı etkenlerin sonucu olarak da gözlenebilir. Şikayetlerin tam olarak neden kaynaklandığını öğrenmek ve doğru tedavi yöntemi için kesinlikle sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ