Reklam

Tarihi Geçmiş Antibiyotik Kullanımı

  • 10 Ekim 2017
  • 3.177 kez görüntülendi.
Tarihi Geçmiş Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik vücudumuzdaki mikroorganizmaları yok etmek için kullanılmaktadır. Her hastalıkta içilmemesi gerekir. Yan etkileri oldukça fazladır. Doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Geçmişte antibiyotiklerin son kullanma tarihleri yoktu. Geçmiş günlerde kullanım süresi 5 yıl iken şimdi 2 yıla düşürülmüştür. Bu tarih geçtikten sonra antibiyotik kullanılırsa vücudumuzdaki etkisi yok denecek kadar azdır.
 Antibiyotikler kapsül ve sulandırmış olarak iki şekilde tüketilebilir. Sulandırmış antibiyotikler açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmelidir. 1 ay süresi dolmuşsa mutlaka atılmalıdır.

Antibiyotik kullanılırken mutlaka son kullanma tarihine bakılması gerekir. Tarihi geçmiş, kutusu açılmış veya yırtılmış ilaçlar mutlaka atılmalıdır. 
Antibiyotikler 25°C altında saklanmalıdır. Antibiyotikleri güneş ışığından uzak yerlerde saklamanız önerilmektedir. Antibiyotikleri buzdolabında saklamanız önerilmez. Soğuk hava koşulları nedeniyle vücudumuza daha çok zarar verebilir.
 Doğal veya kimyasal maddelerle hazırlanmış iki türlü antibiyotik vardır. Günümüzde doğal yolla yapılan antibiyotikler sayısı oldukça azdır.

Tarihi Geçmiş Antibiyotik Alımı

Tarihi geçmiş bir adet antibiyotik içtikten sonra son kullanma tarihinin geçtiğini fark ederseniz vücudunuzda hasara büyük ihtimalle yol açmaz fakat ishal, kusma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Yine de bu gibi durumlarda bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Son kullanma tarihine bakmadan antibiyotik alımı sonucu zehirlenme ortaya çıkabilir.

Antibiyotik Zehirlenmesi

Günümüzde çok sık antibiyotik zehirlenmesiyle karşılaşmaktayız. Yetişkinlere oranla çocuklarda görülmesi daha tehlikelidir. Kimyasal maddelerle üretilen antibiyotikler kalıcı hasarlara hatta ölüme yol açabilir. Tarihi geçmiş antibiyotik kullanımı sonucu erken müdahale çok önemlidir. İlaç kullanırken mutlaka tarihe bakılmalıdır. Ülkemizde genelde ihmal sonucu tedaviye çok geç başlanmaktadır. Bunların çoğu antibiyotik zehirlenmesi sonucu ölümle sonuçlanmaktadır.

Antibiyotik Zehirlenmesi Nedenleri
 Nelerdir?

İnsanlarda en sık rastlanan antibiyotik zehirlenmesi nedeni son kullanma tarihi geçmiş ilaçlardır. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerden etkilenmiş tarihi geçmemiş ilaçlar da vardır. Bulundukları ortam koşulları nedeniyle antibiyotikler zehirlenmeye yol açar. Eczane raflarında bulunan antibiyotiklerde bu gibi durumlara yol açabilir. 
Kapsül antibiyotiklere oranla şurup antibiyotiklerde zehirlenme ihtimali daha yüksektir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.
Bunların yanı sıra bazı kişilerin diğerlerine karşın antibiyotiklere karşı hassasiyeti olabilir. Vücutları antibiyotiklere karşı bağışıklık göstererek zehirlenme ortaya çıkabilir.

Antibiyotik Zehirlenmesi Belirtileri

Antibiyotik zehirlenme belirtisi ilk olarak yarım saat sonra baş dönmesi olarak seyreder. İlerleyen saatlerde mide bulantısı, terleme şeklindedir. Bunun yanı sıra yüksek ateş de belirtiler arasındadır. Son aşama olarak üşüme hissi ve bilinç kaybına yol açabilir. Bu durum zehirlenmenin aşamasının çok ileri bir seviyede olduğunu gösterir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız belirtilerin artmasını beklemeden uzman doktora gidilmesi gerekir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ