Tek Böbrekle Gebelik

Tek Böbrekle Gebelik

Anatomik yapı olarak her insan iki böbreğe sahiptir. Biri sağ arka yüzücü kaburgalarının bitiminde diğeri ise sol yüzücü kaburgalarının bitimindedir. Kişinin herhangi bir evresel etmen ile ya da çeşitli hastalıklardan kaynaklı olarak yaşadığı problemler çerçevesinde böbreklerinden biri alınabilir. Böyle bir durum özellikle kadınlar için ciddi sorun teşkil edebilir.

Gebe kalma çağında ve anne olmak isteyen tek böbreği olan anne adaylarının çoğu zaman gebe kalınması istenmemektedir. Bu durum gebelik ile birlikte değişen hormonal dengenin böbrekler üzerine yaptığı baskının artması ile ilişkilendirilmektedir. Anne adayının yaşamı bu süreç kapsamında tehlikeye girebilmektedir. Ancak nefroloji uzmanının yaptığı kontroller sonucunda kişinin gebelik sürecinde kontrollerinin sağlanması ile anne adayı gebe kalabilmektedir.

Tek Böbrekle Gebelikte Yaşanılan Sorunlar Nelerdir?

1-)Böbrek Yetmezliği

Gebeliğin ilerleyen süreçleri ile birlikte kanın akım hızı ve temizlenme, filtrasyon hızında da giderek bir artış olmaktadır. Bu durum tek böbrek ile yaşamını devam ettiren anne adayının böbreğinin normalden çok daha fazla çalışmasına sebep olabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak gebelik boyunca böbrek yetmezliği gözlenmesi çok yüksek ihtimalli bir durumdur.

2-)Hipertansiyon

Anne adayının bugüne kadar yüksek tansiyon geçmişi olmasa dahi tek böbrek üzerine düşen baskının artması, kanlanma problemleri ve kan basıncı artışı gebelikte yüksek tansiyonun gözlenmesine neden olabilmektedir. Bu durum hem anne adayı için hem de bebeğin sağlığı açısından ciddi sorun teşkil edebilmektedir. Aynı zamanda meydana gelen yüksek tansiyon problemi gebelik sonrasında da kalıcı bir hal alabilmektedir.

3-)Bebekte Meydana Gelen Anormallikler

Gebelik boyunca yaşanılan kanlanma problemleri bebeğin yeterince oksijen ile temas edememesine neden olabilir. Gebeliğin erken evrelerinde bu durum düşükler ile sonuçlanabilir. İleri evrelerde ise kanlanmanın az olmasına bağlı olarak bebekte gelişim bozuklukları, zeka geriliği gözlenebilmektedir. Bu durumların önlenebilmesi için kişi gebeliği boyunca kullandığı ilaçlar konusunda muhakkak doktoruna başvurmalı, gereksiz ve yanlış ilaç ve beslenmeden uzak durmalıdır.

Bebekte çeşitli organ yetmezlikleri söz konusu olabilir. Tüm bu durumlar kanlanmanın az olması, böbrek yetmezliğine bağlı annede çeşitli kronik rahatsızlıkların ortaya çıkması ile meydana gelmektedir. Anne adayının sağlığı kontrol altında tutulur ise çoğu zaman bebek hasar almadan dünyaya gelmektedir. Tüm bunlar için anne adayı gebelik süreci boyunca kadın doğum ve nefroloji uzmanları tarafından yakın takipte olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ