Tek Gözde Ağrı

Tek Gözde Ağrı

Görme fonksiyonunu gerçekleştiren gözlerde kimi zaman ağrı sorunu baş gösterebilmektedir. Gözde ağrı iki gözde birden olabileceği gibi yalnızca sağ veya sol olmak üzere tek gözde de meydana gelebilir. Ağrıya genellikle gözde kaşıntı, yanma gibi başka problemler eşlik etmektedir. Hissedilen göz ağrısı orbital ve oküler ağrı şeklinde iki gruba ayrılır. Orbital ağrıdan kastedilen gözün içinde meydana gelen ağrıyken, oküler ağrıysa gözün yüzey bölümünde baş gösteren ağrıdır.

Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sistemimizin çeşitli yabancı maddelere karşı verdiği tepki olarak gözde ağrı hissi oluşabilir. Alerjiden kaynaklı gözde ağrı ve kaşıntı şikayetlerine sık rastlanır. Bu sebepten kaynaklı göz ağrısını önlemek için ilk olarak alerjiye sebebiyet veren etken madde(alerjen) belirlenmeli ve ardından bu maddeye karşı önlem alınmalıdır(etken maddeden uzak durmak gibi).

Göze Yabancı Bir Madde Girmesi

Göz ağrısının ve sulanmasının başlıca nedenlerinden biri göze giren yabancı maddelerdir. Dış ortamdaki tozun, kirin veya kirpiğin göze girmesi durumlarına sık rastlanır. Bu durumlarda gözde ağrı, batma, kızarıklık ve sulanma şikayetleri baş gösterebilmektedir. Bu sebepten meydana gelen gözdeki ağrı genellikle kısa sürelidir ve yabancı cisim çıktıktan sonra kendiliğinden ortadan kaybolur.

Arpacık

Arpacık; kirpik köklerinde meydana gelen iltihaplanma akabinde baş gösteren enfeksiyonel bir rahatsızlıktır. Göz kapağında kızarıklık, şişlik(sivilceye benzer), ağrı ve kaşıntı arpacığın en bilindik belirtileridir. Arpacık ilk etapta kendini göz kapağında ağrı, kaşıntı gibi şikayetlerle gösterirken ilerleyen evrelerde bu bölgede kızarıklık ve şişlikle kendini belli eder. Gözdeki ağrının arpacıktan kaynaklı olduğu düşünülüyorsa ve bahsedilen bulgular sizde de söz konusuysa, arpacık kiste dönüşmeden uzman doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Gözde Yaralanma

Çeşitli etkenler gözde yaralanmaya sebebiyet vererek, ağrı şikayetine yol açabilmektedir. Özellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalmak, kimyasal herhangi bir maddenin göze temas etmesi(çamaşır suyu vs.) sonucunda gözde yaralanma ile birlikte ağrı problemi de baş gösterir.

Göz Nezlesi

Yalnızca tek gözü etkileyebileceği gibi iki gözü birden de etkileyebilen göz nezlesi, tıp dilinde konjonktivit şeklinde tanımlanır. Göz nezlesi; gözün beyaz kısmı ve göz kapağının iç bölgesini örten ince zarın yani konjonktiva yapısının iltihaplanması sonucunda baş gösterir. Bir veya iki gözde birden ağrı, sulanma, kaşıntı ve yanma, göz kapağı şişmesi göz nezlesinin başlıca bulgularıdır.

Göz nezlesi çoğunlukla polen, toz, duman ve havuz suyunun içeriğindeki klora maruz kalınması gibi basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ancak kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının göstergesi de olabileceği unutulmamalı, muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Glokom(Göz Tansiyonu)

Tıp literatüründe glokom olarak ifade edilen göz tansiyonu; göz içi basıncının çok sık artmasıyla birlikte görme sinirlerinin zarar, hasar görmesi olarak tanımlanmaktadır. Rahatsızlığın esas nedeniyse gözün beslenmesi açısından oldukça önemli olan göz içi salgısının, boşalamamasıdır. Göz içi sıvının boşalamaması ise göz içindeki basıncın yükselmesini tetikleyicidir. Gözde ağrı, bulanık görme, tam net görememe gibi bulgular göz tansiyonunun bilindik belirtileridir.

Diğer Nedenler

  • Migren,
  • İritis,
  • Sinüzit
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ