Reklam

Tendon Sıvı Toplanması

  • 11 Ocak 2018
  • 2.467 kez görüntülendi.
Tendon Sıvı Toplanması

Tendonlar, kasları kemiğe bağlayan yapılardır. Kemiklerimiz vücudumuza şekil verir. Fakat kemikler tek başına hareket edemez. Beyinden gelen emir ile kaslar kasılır ve kemikler eklem bölgelerinden hareket eder. Kasların kasılması ile tendonlar gerilir ve bağlı olduğu kemiği hareket ettirir. Tendonlar hareketin sağlanabilmesi için olmazsa olmazdır. Bununla beraber tendonlarda meydana gelen problemler hareketi etkileyeceği gibi şiddetli ağrılara da sebep olur.

Tendondaki Sıvı Toplanması Belirtileri Nelerdir?

Kasları kemiğe bağlayan bu tendonlar çeşitli sebeplerden dolayı iltihaplanır. Sonuç olarak tendon kılıfında iltihap birikir ve şişer. Bu duruma tendinit denir. Tendinit, vücutta herhangi bir kas tendonunda ortaya çıkabilir. Tendinitin oluşmasının birçok farklı nedeni vardır. Özellikle günlük yaşamdaki sürekli yapılan hareketler ve mesleki sebeplerden dolayı sürekli tekrarlanan bazı hareketler tendon iltihaplanmasına sebep olabilir.

Bununla birlikte romatoid artrit adı verilen hastalıktan dolayı tendinit oluşabilir. Romatoid artrit eklem iltihaplanması hastalığıdır ve eklemlere bağlanan tendonları da etkileyebilir. İlerleyen yaşla birlikte tendonlar esnekliğini kaybettiğinden daha da zorlanırlar. İlerleyen yaşla birlikte tendon iltihaplanmalarında artış görülür.

Tendon iltihaplanması gizli seyreden bir rahatsızlıktır. Genellikle genel bulguları vardır. En yaygın belirtisi ağrıdır. Bununla birlikte iltihaplanan tendon şişer ve bu şişlik bulunduğu yere göre deri üzerinden kendini belli edebilir. Tendonlar hareketin sağlanmasında görevli olduğundan tendon iltihaplanmalarında hareket kısıtlılığı görülebilir.

Tendon İltihaplanmasının (Tendinit) Tedavisi Nasıldır?

Tendon iltihaplanmaları sinsi seyreder. Genellikle ağrı ile kendini gösterdiğinden çok dikkat çekmez. Tendinit, kendiliğinden geçmeyeceği ve hareket kısıtlılığı gibi birçok probleme yol açacağından 2 haftadan uzun süren özellikle eklem bölgelerindeki ağrılarda bir ortopedi uzmanına başvurmak gerekir. Tendinitin tedavisinde iltihaplanan tendonunun hangisi olduğu ve iltihap derecesi önemlidir. Bu özellikler tedavinin şeklini belirler.

Tendonlar hareketle birlikte zorlanıyor olabilir. Tendinit tanısı konulan tendonunun zarar görmemesi için öncelikle tendonunun hareket ettirilmemesi gerekir. Bu yüzden tendinitin olduğu bölgede eklem askılarla ve bandajlarla uzman hekimler tarafından sabitlenir.

Tendon iltihaplanması tedavisine ilaçlar ile başlanır. Ağrının dinmesi için ağrı kesici ilaçlar, iltihap için antiinflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Ağrı kesicilerler tendondaki iltihaplardan kaynaklanan ağrının dinmesini sağlar. Antiinflamatuar ilaçlar ise iltihaplarını kuruması için kullanılır.

İltihaptan etkilenen tendon hasar görür ve zayıflar. Tendonunun ve kasın tekrar güçlendirilmesi için egzersiz programları ve fizik tedavi uygulanır. Tendonlar çok zorlanmadan doktor kontrolünde güçlendirilir.

Eğer iltihaplanma sonucunda tendondaki yırtıklar oluşmuşsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyatla tendondaki oluşan yırtıklar tedavi edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ