Reklam

Terleme ve Şeker Düşmesi

  • 26 Ocak 2018
  • 890 kez görüntülendi.
Terleme ve Şeker Düşmesi

Terleme toplumda kadın erkek her bireyde görülen bir durumdur. Bazı kişiler az terlerken bazı insanlar fazla terler. Terleme vücudun fazla ısıyı atma yollarından biriyken bir diğer yönden de bir çeşit boşaltımdır. Herkes terler bu terin miktarı bireyler arasında farklılık gösterir. Bazı insanlar fazla terler. Bu durum rahatsız edici olabilir. Hem kirlilik hissi oluşturması hem de kıyafetlerde oluşturduğu lekelerden dolayı birçok insanın büyük problemdir.

Fazla terleme bütün bu rahatsız edici özellikleri yanında birçok hastalığında habercisi olabilir. Bu yüzden normalden fazla terliyor veya sebepsiz yere terliyorsanız, vakit kaybetmeden bir doktora danışınız gerekmektedir.

Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Terlemenin birçok nedeni vardır. Bu sebeplerin temelinde vücut sıcaklığının yükselmesi yer alır. Sıcak havalarda veya yoğun fiziksel aktiviteler sonrası vücut sıcaklığı artar ve terleme görülür. Bu son derece normal ve fizyolojik bir durumdur. Bununla birlikte bazı hastalıklarda bu duruma sebep olabilir.

  • Vücudumuzda birçok olay hormonlar ile yürütülür. Bu hormonların dengesinin bozulması birçok problem oluşmasına sebep olur. Terlemenin nedenlerinden bir tanesi de hormonal bozukluklardır. Örnek olarak tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonu vücutta metabolizma hızını ayarlar. Bu bezde ve hormondan meydana gelecek problemlerde vücut metabolizma hızı artabilir. Buna bağlı olarak vücut sıcaklığı artarak terlemeye sebep olur.
  • Enfeksiyon hastalıkları vücutta ateşlemeye sebep olur. Vücudumuz bir enfeksiyonla mücadele ederken sıcaklığını artırır. Bu durum mikroorganizmaların direncini zayıflatır. Vücut sıcaklığının artışını biz ateş olarak hissederiz. Bu durumda ateşlenme ile birlikte terleme de görülür.
  • Bir diğer terleme nedeni ise strestir. Stres çağımızın en büyük problemlerinden biri olarak gösterilmektedir. Stres vücudun savunmasını zayıflatarak bir çok problemin oluşmasına sebep olmaktadır. Stresin bir başka sonucu ise terlemedir. Strese bağlı terleme genelde bölgeseldir. Özellikle avuç içi ve ayakların terlemesi stres belirtisidir.
  • Bütün bu sebeplerin yanında terleme aynı zamanda kanser belirtisi olabilir. Kullanılan bazı ilaçlar, alkol kullanımı gibi durumlarda terlemenin diğer sebepleridir.

Şeker Düşmesi ve Terleme Arasında Nasıl Bir Bağlantı Vardır?

Tatlı, hamur işi besinler tüketildiğinde sonra yorgunluk, bitkinlik, terleme, el ayak boşalması gibi durumlar yaşıyorsanız sizde şeker düşüklüğü olabilir. Kan şekeri düşüklüğü diyabet hastalığına yol açabilir. Şeker hastalığı oluşmadan önceki döneme gizli şeker denir. Gizli şekeri olanlar şeker hastası olma yolunda ilerlemektedir. Terleme şeker düşüklüğü dolayısıyla da gizli şeker belirtisidir. Sürekli geçmeyen terleme şikayeti varsa bir doktora başvurulmalı ve gerekli testler yapılarak terlemenin sebebi belirlenmelidir. Terlemenin belirlenmesi gerekli tedaviye başlanması açısından önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ