Reklam

Tırnakların Üstünün Tırtıklı Olması

 • 27 Şubat 2018
 • 1.903 kez görüntülendi.
Tırnakların Üstünün Tırtıklı Olması

Tırnaklarda birçok sağlık sorunu meydana gelebilir. Cilt sorunu olarak ele alınan bu belirtiler arasında tırnaklarda görülen renk değişimler, tırnaklarının üst yüzeyinde leke oluşumu, tırnaklarında üstünün tırtıklı olması gibi belirtiler yer almaktadır. Bu belirtilerin tamamı belirli sebeplere bağlı olarak ortaya çıktığı için tedavi için öncelikli olarak tanısı koyulmalıdır. Tırnakların üstünün tırtıklı bir yapıya sahip olması durumunda kişinin doktora danışması bu sorunu ortadan kaldıracak bir etken olacaktır.

Tırnaklarda meydana gelen sorunlar genel olarak yaşam ve beslenme düzeni ile yakından alakalı bir durumdur. Bu gibi durumlarda kişinin sağlıklı bir takım bitkisel yöntemler kullanması tırnaklara iyi gelecektir. Tırnak bakım yağları bu konuda iyi birer ürün olarak kullanılabilir.

Tırnakların Üstünün Tırtıklı Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnakların üstünde tırtıklı olması birçok hastalığa işaret ediyor olabilir. Bu durumun sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Vitamin eksikliği vücudun birçok yerinde farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Kişinin ihtiyacı olduğu vitamini alamaması durumunda tırnaklarında bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Tırnakların üstünün tırtıklı olmasının ana sebebi vitamin eksikliğidir.
 • Tırnakların üstünün tırtıklı olmasının diğer bir sebebi ise cilt hastalıklarıdır. Egzama gibi cilt hastalıkları tırnaklarda çeşitli sorunlara neden olabilir. Egzama sorununda tırnakta tırtıklı yapının yanı sıra ciltte pul pul dökülme, kırmızı leke gibi belirtiler sık sık görülmektedir.
 • Tırnakların üstünün tırtıklı olmasının sebepleri arasında kullanılan ilaçların yan etkisi de yer almaktadır. Bu gibi durumlarda kullanılan ilaçların doktor kontrolünde yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Tırnakta görülen tırtıklı yapının sık görülen diğer bir sebebi de yaş ilerlemesidir. Yaş ilerlemesi ile birlikte tırnaklarda çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Tırnakların Üstünün Tırtıklı Olması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnakların üstünün tırtıklı olması oldukça kötü bir görünüme neden olmaktadır. Bu gibi sorunların tedavisinde şu yöntemler kullanılabilir:

 • Tırnakların tırtıklı olması durumunda tırnaklar için kullanılan manikür vb. işlemlerde kullanılan aletlerin kullanımına dikkat edilmelidir. Aletlerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.
 • Tırnakların üstünün tırtıklı olmaması için kişinin tırnakların sık sık hava almasını sağlaması gereklidir. Bunun için sürekli oje süren kişilerin bu duruma ara vermesi iyi bir yöntem olacaktır.
 • Tırnaklara görülen tırtıklı yapının sağlıklı beslenme ile doğrudan ilgisi bulunmaktadır. Bunun için kişinin dikkatli bir beslenme düzeni elde etmesine önem verilmelidir.
 • Tırnaklarda meydana gelen tırtıklı yapıyı tedavi edebilmek için kişinin demir ve çinko gibi eksiklikleri tedavi etmesi gerekmektedir.
 • Tırnaklarını sürekli yiyen kişilerin bu alışkanlığından bir an önce de vazgeçmesi gerekmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ