Reklam

Topuk Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • 06 Haziran 2017
  • 1.203 kez görüntülendi.
Topuk Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Ayağımızı alt ve zeminle ilk temas eden bölgesi topuk olarak bilinir. Bu bölgede bulunan topuk kemiği ayaktaki en büyük kemiklerden biridir. Topuk kemiği yere bastığımızda zeminle ilk temas halinde olan bölge olduğundan, hasar ve darbe gibi travma etkenlerine oldukça müsaittir.

Topukta kimi zaman fazla kilodan ya da direkt olarak topuklara alınan darbelerden ötürü ağrı hissedilebilmektedir. Çok ciddi bir yaralanma söz konusu değilse, topuk ağrıları genellikle kısa süreli görülmektedir. Ancak topuk kemiğinde ağrı ile birlikte kızarıklık, şişlik gibi başka anormallikler de mevcutsa muhakkak ortopedi uzmanına başvurulması önerilir.

Topuk Ağrısı Neden Olur?

Travma Etkenleri

Topuk kemiğine alınan sert darbe veya hasarların akabinde bu bölgede ağrı sorunu baş gösterebilir. Yüksek bir yerden atlama veya topuk bölgesine doğru şiddetli fiziksel temas alınması, bu bölgede ağrıya sebebiyet verebilir. Eğer ciddi bir yaralanma söz konusu değilse, kısa süre içinde ağrı kendiliğinden geçer.

Fazla Kilo

Topuklarımıza vücut ağırlığının büyük bir bölümü düştüğünden, vücut ağırlığının fazla olması bu bölgede ağrıya yol açabilmektedir. Özellikle obezite sorunu olan kişilerde bu sebepten ağrı şikayetine sık rastlanır. Olası topuk ağrısı ve doğabilecek başka sağlık sorunlarını önlemek adına ideal kiloyu korumaya çalışmakta yarar vardır.

Topuk Dikeni

Topuk kemiğinde baş gösteren çıkıntı, topuk dikeni olarak tanımlanır. Adı üstünde olduğu gibi topuğa diken batıyormuş hissi verir. Bunun dışında topukta ağrı şikayetine yol açar. Diyabet, uzun yürüyüşler yapmak, fazla kilo topuk dikeninin başlıca nedenleridir. İdeal kiloda sabit şekilde kilo değerini korumak, ayakların rahat edeceği türden ayakkabıların tercih edilmesi topuk dikeni oluşumunu önleyicidir.

Yanlış Ayakkabı Seçimi

Tercih edilen ayakkabının tabanının çok sert olması, topuk kemiğine zarar vermesi topuk ağrısına yol açabilen etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle sürekli topuklu ayakkabı giyen kadınlarda bu sebepten şikayete sık rastlanmaktadır. Tercih edilen ayakkabının konforlu ve rahat olmasına dikkat edilmesi, ayak sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Uzun Süre Ayakta Kalmak

Gün içinde uzun süre ayakta kalmak hem topuk dikeni oluşumunun hem de topuk ağrısının sebeplerinden biridir. Özellikle işi gereği sürekli ayakta kalmak zorunda olan kişilerde, uzun süre topuğa yük bindiğinden ağrı topuk ağrısı şikayetine sık rastlanır.

Topuk Ağrısı Nasıl Geçer?

İstirahat Etmek

Topuk ağrısının başlıca tedavi yöntemlerinden biri dinlenmek, istirahat etmektir. Özellikle uzun süre ayakta kalmaya bağlı gelişen topuk ağrılarının geçmesindeki en etkili formül istirahat etmektir.

Soğuk Kompres Uygulaması

Ağrıya topuk bölgesine uygulanan soğuk kompres de ağrıyı geçirici yöntemler arasındadır. Buz torbasını 10-15 dakika boyunca topuk bölgenize uygulayın. Ağrının dindiğini göreceksiniz.

Uzman Doktora Gidin

Şayet topuk ağrısının ciddi bir yaralanmadan olduğunu düşünüyorsanız ve ağrı giderek şiddetleniyorsa, derhal konuyla ilgili uzman doktora başvurunuz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ