Reklam

Topukta Isınma Hissi

  • 09 Şubat 2018
  • 1.115 kez görüntülendi.
Topukta Isınma Hissi

Topukta ısınma hissi, bazı geceler uykusuz kalmanıza neden olabilecek kadar rahatsız edici olabilir. Ayak tabanında yanma, topukta yanma olarak da anılan topukta yanma hissi birçok hastalığın belirtisi olabilir.

Topukta Isınma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Sinir sıkışması, vitamin eksikliği, şeker hastalığı, fazla kilolar, alerjik nedenler, mantar oluşumu, travmatik etkenler gibi unsurlar topukta ısınma hissine yol açabilir.

1-)Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması, ayak tabanına yakın yerlerdeki sinirlerin sıkışması, zedelenmesi durumunda topukta ısınma/yanma hissine sebep olabilir. Isınma hissi uzun süre devam ediyorsa, doktora başvurmak gerekir.

2-)Vitamin Eksikliği

Vücudun birçok yerinde sinirler bulunmaktadır. Bu sinirler, vitaminler sayesinde beslenmektedir. Kişide vitamin eksikliği olması durumunda sinirlerde bazı sıkıntılar oluşabilir. Sinirlerde oluşan bu olumsuzluk, topukta yanma gibi reaksiyonlar gösterebilir. B12 vitamini eksikliği, topukta ısınma hissini en çok tetikleyen vitamin eksikliğidir.

3-)Şeker Hastalığı

Şeker hastalığının en belirgin ve en yaygın belirtilerinden biri de topukta ısınma hissidir. Şeker hastalığından şüphe ediyorsanız, doktora görünmenizde fayda vardır.

4-)Fazla Kilolar

Fazla kilolar, vücut tarafından istenmeyen bir durumdur ve vücut fazla kilolara karşı her zaman tepki gösterir. Topukta ısınma hissi de bu tepkilerden biridir. Fazla kilolar, vücut ağırlığını ve dolayısıyla ayaklara binen ağırlığı da arttırdığı için topukta ısınma ve ağrı gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

5-)Alerjik Nedenler

Alerjik durumların en yaygın belirtileri kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi durumlardır. Alerjen maddenin vücutla olan herhangi bir iletişimi bu belirtilerin görünmesine sebep olabilir. Alerjen maddeler kişiden kişiye değişir ve herhangi bir şey alerjik etki yaratabilir. Ayak bölgesinde alerjiye sebep olarak topukta yanma hissine neden olması ihtimali olan alerjen maddeler; ayakkabı/terlik malzemesi ve yapısı, sabun, deterjan, bakım ürünleri, çorap, halı gibi ayağa temas eden maddelerdir.

6-)Mantar Oluşumu

Topukta ısınma hissinin başlıca sebeplerinden biri de mantar oluşumudur. Cilt yüzeyinin nemli ve ılık bölgelerinde oluşmaya başlayan mantar, kaşıntı, kuruma, sızlama ve ısınma hissine sebep olabilir. Uzun süre ayakkabıda kalarak terleyen ayaklarda mantar oluşabilir ve bu da topukta yanma hissine neden olabilir.

7-)Travmatik Etkenler

Zedelenme, darbe ve hasar gibi bazı travmatik durumlar topukta ısınma hissine sebep olabilir. Ayakkabının ayağı sıkması sık karşılaşılan travmatik durumlardandır.

Topukta Isınma Hissinin Tedavisi ve Bazı Önlemler

  • Mantar oluşumunu engellemek amacıyla ayakların havalandırılması, terleyen çorapların değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Sıkan ayakkabılar yerine rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Ayak bakımına dikkat edilmesi gerekir ve mümkün olduğunca doğal yöntemlerle bakım yapılmasına özen gösterilmelidir.
  • Fazla kiloların verilmesi ve ayaklara binen yükün azaltılması topukta yanma hissini önleyecektir.
  • Uzun süre ayakta kalma durumlarında rahat ve nefes alan ayakkabılar tercih edilmeli ve dinlenmeye özen gösterilmelidir.
  • Alerji durumundan şüpheleniliyorsa alerjen maddeden uzak durulmalıdır.

Maddelendirdiğimiz yöntemler topukta yanma hissini engelleyebilir. Uzun süreli devam eden topukta ısınma hissi için doktora başvurunuz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ