Reklam

Tüm Vücutta Karıncalanma

  • 27 Mart 2017
  • 12.770 kez görüntülendi.
Tüm Vücutta Karıncalanma

Vücudun herhangi bir bölümünde hissedilebilen uyuşma, karıncalanma hissi vücudun yalnız bir bölümünde değil, tamamında da hissedilebilir. İğne batması hissi veya hissizlik olarak da ifade edilen karıncalanma şikayeti genellikle sinir hasarı ile ilgilidir.

Duyuların iletişimi görevini üstlenen sinirlerde hasar oluşması akabinde uyuşma, karıncalanma şikayeti baş gösterebilir. Ancak karıncalanma hissinin tek nedeni sinir hasarı/sıkışması değildir. Altında yatan nedenin doğru analiz ve tedavi yöntemi için uzman doktora başvurulması önerilir.

Vücutta Karıcalanma/Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Sinir Hasarı/Sıkışması

Vücudun pek çok bölgesinde bulunan sinirlere alınabilecek hasar, darbe neticesinde sinir hasarı meydana gelir. Sinir hasarının en bariz bulgusu yarattığı uyuşma ve karıncalanma hissidir. Travma etkenleri yani direkt fiziksel temaslar(vurma, çarpma vs.) sinirlerde hasara sebebiyet verebildiği gibi aşağıdaki etkenler de aynı sonuca yol açmaktadır.

  • Tiroid rahatsızlıları,
  • Vitamin eksikliği,
  • Diyabet(Şeker hastalığı)

Dolaşım Rahatsızlıkları

Vücut ve yaşam için hayati önem taşıyan sistemlerin başında dolaşım sistemi gelmektedir. Dolaşım sistemi bozuklukları akabinde kan dolaşımı olumsuz etkilenerek, vücutta uyuşma ve karıncalanma şikayeti baş gösterebilir. Dolaşım rahatsızlıklarının ilerlemesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, uyuşmanın bu etkenden kaynaklı olduğu düşünülüyorsa derhal uzman doktora gidilmelidir.

Vitamin Eksikliği

Sinir hasarı nedenlerinden biri olan vitamin eksikliği dolaylı olarak uyuşma hissini tetikleyicidir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde sık rastlanır. Olası vitamin eksikliğini önlemek adına sağlıklı ve dengeli beslenme programları takip etmekte fayda vardır.

Fazla Alkol Tüketimi

Aşırı alkol tüketen kimselerde “vücutta uyuşma/karıncalanma” şikayetine çok fazla rastlanır. Çok alkol alan kişilerde karıncalanma hissi, alkolikliğin göstergesi olabilir.

MS Hastalığı

Multiple skleroz olarak bilinen bağışıklık sistemi rahatsızlığı halk arasında kısaca “MS” olarak ifade edilmektedir. Hissedilen karıncalanmanın altında yatan neden MS rahatsızlığı olabilir. Ancak uyuşma/karıncalanma tek başına direkt olarak rahatsızlık göstergesi kabul edilmez. Beraberindeki bulguların detaylı izlenmesi gerekir. MS(multiple skleroz) rahatsızlığının belirtileri şunlardır;

  • Vücutta karıncalanma, yanma, uyuşma hissi. Özellikle kol, bacak ve yüz bölgesinde daha çok rastlanır.
  • Yorgunluk, halsizlik,
  • Konuşurken zorlanma,
  • Yutkunma esnasında zorluk yaşanması,
  • Baş dönmesi/denge bozukluğu

Uyuşma şikayeti MS, diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ