Reklam

Uykuda El Uyuşması

 • 12 Mart 2018
 • 957 kez görüntülendi.
Uykuda El Uyuşması

Uyurken elinizin üzerine yatıyor yahut ellerinizi yastık altına koyarak uyuyorsanız uyandığınızda el uyuşmasından şikayet edebilirsiniz. Bugün birçok kişide yaş fark etmeksizin gece aniden uyandığında ya da sabah kalktığında ellerini uyuşmuş hisseder. Bu durum genellikle ellere giden kan akışının zayıflamasından kaynaklanır. Uyku esnasında ters bir pozisyon da uyuşma hissine sebep olacaktır. Gece uyandığınızda ellerinizi doğru bir pozisyona getirmeniz bu sorunu çözmede yardımcı olacaktır.

Genellikle bu uyuşma hangi kol gün içerisinde fazla kullanılmışsa onda görülür. Toplumumuz genel olarak sağ elini kullandığı için bu şikayet çoğunlukla sağ elde görülür. Özellikle bilgisayar kullanan kişilerde daha fazla görülür. Fakat uykuda el uyuşmasının sebepleri sadece bunlar değildir.

Uykuda El Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

 1. Diyabet: Diyabet, guatr ve gut hastalığı olan kişilerde ellerden başka kol ve bacaklarda da gün içersinde ağrı, uyuşma görülmektedir. Sadece uyku esnasında değil, uyanıkken ve gündüz de bu şikayetlerle karşılaşılır.
 2. Karpal Tünel Sendromu: Bir diğer adı el ve bilek kanalı hastalığıdır. Adından anlaşılacağı gibi ellere giden sinirler üzerinde baskı oluşması sonucu ellerde uyuşma meydana gelmektedir. Genellikle sabahları uyandıkları zaman ellerinde uyuşmadan ayrı karıncalanma hissi olduğunu söylerler. Bu hastalığın en yaygın belirtisidir.
 3. Eklem Problemleri: Eklem bölgelerinde alınan hasara ya da bir rahatsızlığa bağlı olarak oluşan problemler sebebiyle uyuşma meydana gelmektedir.
 4. Sinir Hasarı: Sinirler vücutta duyu iletiminden sorumludur. Sinirlere ani darbe alınması, baskı görmesi sonucu oluşan hasarlar ellerde uyuşma ve karıncalanmaya sebep olacaktır. Boyunda meydana gelen sinir sıkışması da uyurken ellerde uyuşmaya sebep olabilir.

Uykuda El Uyuşmasının Tedavisi Nedir?

Kan akışının azalması ya da yanlış pozisyon sebebiyle olan el uyuşmalarında uyku esnasındaki yanlış pozisyonun düzeltilmesiyle problem çözülebilir. Kan dolaşımının daha iyi olmasına yardımcı olan zencefil çayı içilebilir. Gün içerisinde dengeli ve sağlıklı beslenmek, öğünlere dikkat etmek de kan dolaşımını düzenler. Karpal tünel sendromu mevcutsa bileği fazla sıkmayan sporcu bileklikleri kullanılması tavsiye edilir.

Elde uyuşma için fizik tedavi uzmanından yardım alınabilir. Gerekli egzersizler ile eklem problemleri, kan akışı sorunları azaltılabilir. Eğer problem sinir kaynaklı ise boyun MR’ı ve EMG testi yapılır. Sinir sıkışması çekilen bu röntgen filmler ve testler sonucu görülüp tedavi edilir. Sinir uçlarını güçlendirmek için B vitamini kullanılır. Cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan kortizon iğne veya bilek ve ellerin dinlendirilmesi ile tedavi edilir. Ağır vakalı sinir sıkışmalarında ameliyat elzem görülebilir. Yapılan operasyonun ardından kişinin 10 günü el ve bileğini kullanmaması gerekir.

Uyurken ellerin uyuşması durumu devam ederse muhakkak bir doktora gidilmesi gerekir. Örneğin damar tıkanıklığı gibi riskli durumlar varsa, doktor muayenesi ile en sağlıklı sonuç alınacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  tinder dating app , tinder website
  browse tinder for free

BİR YORUM YAZ