Reklam

Uyurken Boyun Terlemesi

  • 21 Ağustos 2017
  • 2.337 kez görüntülendi.
Uyurken Boyun Terlemesi

Terleme, vücudun sıvı dengesini korumak için oluşan bir reflekstir. Terleme miktarının artması, zamansız ve aniden olması kişiyi rahatsız etmekte ve kişinin günlük hayatını kısıtlayabilmektedir. Normal bir tepki olsa da nedeni bilinmeyen terlemelerin ciddi hastalıkların bir sonucu ya da belirtisi olabileceğinden bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

Uyku sırasında oluşan terleme doğal nedenlerden olabilmektedir. Özellikle ense bölgesinde terleme oluşması olağan bir durumdur. Ancak terleme aşırı oluyor ise nedenleri araştırılmalıdır. Çevresel faktörlerin yanı sıra hormonların işlevinden dolayı da aşırı terleme olabilmektedir ve bu durum ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Uyurken Boyun Terlemesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Boyun terlemesinin doğal olması dışında birçok nedeni olabilir. Bazı hastalıklardan dolayı olabileceği gibi psikolojik etmenler de uyku sırasında boyun kısmının terlemesi için neden olabilmektedir.
  • İnsan vücudunda çok sayıda ter bezi mevcuttur. Bu ter bezleri düzensiz şekilde çalıştığı zaman vücudun dengesi de bozulur. Örneğin iş hayatının yoğun geçmesi, aşırı stres, gerginlik gibi durumlarda vücut ısısı artacağından bir düzensizlik oluşur ve terleme meydana gelir. Ancak bu durum uyku sırasında olursa anında müdahale edilemez ve kişiyi rahatsız eder. Ayrıca hava sıcaklığı, uzun saçlı olmak, kilolu olmak, rüyadan etkilenmek gibi faktörler de uyku sırasında aşırı terlemeye neden olabilir.
  • Uykuda terlemenin en büyük nedenlerinden biri de hormonal bozukluklardır. Özellikle kişide hipertiroid hastalığı varsa uyku sırasında boyun ve ense bölgesinin terlemesi ile ilgili sık sık şikayetleri olabilmektedir.
  • Uyku apnesi, uykudaki insanın sıklıkla terlemesine neden olabilmektedir. Özellikle boyun ve ense bölgesinden terlemek ve uykudan bu nedenle uyanmak uyku apnesi hastalığının sonuçlarından biri olarak bilinmektedir.
  • Enfeksiyona bağlı hastalıklarda da uyku sırasında terleme çok sık görülmektedir. Özellikle geceleri ateşe bağlı hastalıklardan dolayı vücut ısısı artacağından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Terlemeyle beraber diğer belirtiler de var ise acilen bir doktordan yardım almak gerekmektedir.

Uyurken Oluşan Boyun Terlemesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Terleme, tümüyle istem dışı gelişen, metabolizma hızına bağlı doğal bir işlevdir. Vücut sağlığı için önemli olan terlemenin iki önemli fonksiyonu vardır. Bunların ilki vücut ısısını dengelemesidir. İkincisi ise cildin nemli kalmasını sağlayıp boşaltım sistemine yardımcı olmasıdır.

Terlemek doğal bir aktivite olduğundan oluşmasını engellemek sağlığa zararlı olabilmektedir. Ancak aşırı şekilde oluşmasını önlemek mümkündür. Bunun için bazı tıbbi ya da doğal ilaçlar ve bitkisel çözümler bulunabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ