Reklam

Üzülünce Ağızdan Kan Gelmesi

  • 12 Mart 2018
  • 1.585 kez görüntülendi.
Üzülünce Ağızdan Kan Gelmesi

Ağızdan kan gelmesi tıp dilinde hemoptizi olarak bilinir ve ciddi bir durumdur. İnsan sağlığı sadece fizyolojik olaylardan değil psikolojik durumlardan da etkilenir. Hatta bu psikolojik durumların fizyolojik hastalıkların temeli bile olabileceği düşünülür. Özellikle ani yaşanan şok derecesindeki olaylar bayılmaya, kalp atışında ani düzensizliğe ve bazı kanamalara sebep olabilir.

Üzüldüğümüz zamanlarda ağızdan kan gelmesi de böyle bir olaydır. Vücut fizyolojisindeki ani değişim ve o anda duygu hormonlarında oluşan aşırı/az salgılanmalar ağızdan kan gelmesine sebep olabilir. Fakat bunun için en iyi teşhis tabii ki doktor tarafından konacaktır. Çünkü bu tarz basit sebepleri olduğu gibi kronik hastalıkların belirtisi de olabilmektedir.

Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Üst Solunum Yolları Hastalıkları

Üst solunum yolları; boğaz, ağız ve burun boşluğundan oluşur. Örneğin burundaki bir kanama yutak vasıtasıyla ağızdan gelebilir. Bu da üst solunum yolu rahatsızlıklarının belirtisi olabilir. Muhakkak bir doktora gösterilmelidir.

2-)Mide ve Bağırsak Problemleri

Ağızdan kal gelmesi bulantı ve kusma sebebiyle geliyorsa mide veya bağırsaklarda bir rahatsızlık olabilir. Mide kanaması, mide ülseri, oniki parmak bağırsağındaki ülserler böyle bir şeye sebep olabilir.Lakin aşırı üzüntü kaynaklı ya da aşırı stres altındayken mide bulantısı, kusma, mide yanmasına bağlı ağızdan kan gelmesi görülebilir.

3-)Akciğer Hastalıkları

Akciğer kanseri, aşırı öksürme ile birlikte kan tükürülmesi şeklinde belirti gösterebilir. Özellikle aşırı stres ve üzüntü altında bulunan kişilerde bu rahatsızlığa yakalanma daha olası bir durumdur. Diğer akciğer rahatsızlıklarında ise göğüste hırıltı ile birlikte kanlı balgam, kanlı tükürük şeklinde görülür. Zatürre ve verem gibi rahatsızlıklarda bu durum en baş belirtisidir. Hatta üzüntü ve duygu değişimleri bu hastalıklarda daha fazla kan gelmesine sebep olur.

Ağızdan Kan Gelmesinin Tedavisi Nasıldır?

Ağızdan kan gelmesinin tedavisi için öncelikle sebebinin bilinmesi gerekir. Örneğin ağızdaki bir yaradan ötürüyse yara tedavi edilerek ağız temizliğine dikkat edilmelidir. Diş eti kanamaları gibi. Akciğerde meydana gelen bir rahatsızlıktan ötürü ise muhakkak doktor muayenesi ile uygun ilaçlar kullanılmalıdır. Sert ve şiddetli öksürüklerden kaçınmalıdır.

Mide veya bağırsak kaynaklı durumlarda ise endoskopi ve kolonoskopi ile gerekli tanı konularak tedaviye başlanır. Kanın rengine göre de sindirim sistemi mi yoksa solunum sistemi kaynaklı mı olduğu anlaşılır.

Stres ve üzüntü kaynaklı durumlarda kişiler muhakkak bu ortamlardan uzaklaşmalı, hayatlarından stresi çıkarmaya çalışmalıdırlar. Günümüz hayatında bu durum pek söz konusu olmasa da bununla başa çıkabilmeye azmetmeli, gerektiğin psikolojik yardım ile bu sorunu çözmeye çalışmalıdır.

Ağızdan gelen kan küçük miktarda olsa bile her an büyük miktarlara ulaşabilir. Bu yüzden ciddiye alınması gereken bir konudur. Kişi böyle bir durumla karşılaştığında acilen bir doktora gitmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. vreyrolinomit dedi ki:

    Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

  2. JavierTox dedi ki:

    tider , browse tinder for free
    tinder dating app

BİR YORUM YAZ