Reklam

Vajinal Gaz

  • 19 Ağustos 2017
  • 13.129 kez görüntülendi.
Vajinal Gaz

Her ne kadar gaz olarak adlandırılsa da vajinadan çıkan gaz ile anüsten çıkan gaz aynı özelliklere sahip değildir. Vajinadan çıkan gaz, vajina yapısıyla doğrudan ilgilidir ve çok sık rastlanmaktadır. Genellikle normal doğum yapmış kadınlarda görülebildiği gibi sezeryan ya da hiç doğum yapmamış kadınlarda da görülebilmektedir.

Vajianadan gaz çıkışı ya da ses gelmesi hemen hemen her kadında görülebilmektedir. Özellikle cinsel birleşme sırasında vajinanın genişlemesi sonucunda haca akışı oluşmasından dolayı ses çıktığı ve bunun kesinlikle zararsız olduğu uzman doktorlar tarafından belirtilmiştir. Ancak cinsel ilişki sırasında oluşabildiği için partnere karşı bir utanç hissedilebilmekte ve kişinin özgüveninin azalmasına neden olabilmektedir.

Vajinal Gaz Neden Olur?

Vajinal gazın oluşmasındaki en büyük neden vajinanın yapısı ile ilgilidir. Vajinanın zamanla genişleyebilmektedir. Bu nedenle vajinanın genişlemesine neden olan her etken gaz çıkışı olmasının da nedeni sayılmaktadır. Rahim sarkması, idrar kaçırma, normal doğumun zor geçmesi ve bu nedenle oluşan yırtılmalar vajinanın genişlemesine yol açmaktadır.

Vajinanın genişlemesi sadece ses oluşumuna neden olmaz. Cinsel ilişki sırasında vajina genişlediğinden penisi tam kavrayamaz. Ayrıca cinsel ilişki için gereken sıvı oluşumu da engellemektedir. Genellikle cinsel ilişki sırasında çıkan bu gazın aslında vajinaya penis aracılığı ile pompalanan havanın sıkışarak dışarı çıkması ile oluşan bir durum olduğu bilinmektedir.

Vajinal gaz aslında gaz değildir. Sadece vajinaya giren havanın aynı şekilde geri çıkmasıdır. Her ne kadar anal gaz sırasında çıkan ses ile benzese de çıkma nedeni aynı değildir. Biri üreme diğeri sindirim sistemi ile ilgilidir ve bu iki sistemin birbiriyle alakası yoktur. Bu nedenle vajinadan çıkan gaz anal gazdan farklı olarak kokusuzdur.

Vajinal Gaz Tedavi Edilebilir mi?

Vajinal gaz tedavi edilebilen bir hastalık değildir, çünkü bir hastalık değildir. Vajinadan gaz çıkması vajinanın genişliğiyle alakalı olduğu için ancak vajinanın genişlemesi önlenebilir. Ancak cinsel ilişki sırasında çıkabilen gazları önlemenin bir yolu yoktur.

Vajina genişliği için bazı cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Her kadının özellikleri ve beden yapısı farklı olduğu için yapılan işlem ve tedavi yöntemi de farklı olabilmektedir. Vajinaya uygulanan daraltma işlemi vajinoplasti adını taşır ve genellikle estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.
Vajinadan çıkan gaz zararsız olsa da eğer dışkı kokusu şeklinde bir kokuyla beraber çıkıyorsa bu da mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ayrıca vajina kaslarını sıkıştıran Kegel Egzersizleri de tedavi yöntemleri arasındadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ