Vücudumun Şiştiğini Hissediyorum

Vücudumun Şiştiğini Hissediyorum

Vücutta meydana gelen şişliklerin altında yatan neden çoğu zaman ödem oluşumlarıdır. Dokular arasında fazla miktarda sıvı birikmesi akabinde baş gösteren şişlikler, ödem olarak bilinir. Daha çok kol ve bacaklarda gözlenen ödemlerden ötürü kişilerde; “vücudumun şiştiğini hissediyorum” şeklinde şikayetlere rastlanabilmektedir.

Ödem her seferinde bölgesel yani vücudun belirli bölgelerinde olmayabilir. Vücudun genelinde de ödem şikayeti baş gösterebilir. Ödemin başlıca nedenlerinden içeriğin devamında bahsedilmiştir.

Vücutta Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Vücutta göze çarpan şişlikler, ödem dışında travma etkenlerinin sonucu olarak da meydana gelebilir. Alınan sert darbe neticesinde vücutta ağrılı şişlikler baş gösterebilir. Bundan kaynaklı şişlikler genellikle kısa süreli ve geçicidir. Fakat kol, bacak veya vücudun başka bölgesine doğru alınan darbe çok şiddetliyse; ciddi yaralanmalar meydana gelebileceğinden doktora başvurulmalıdır.

Ödem

Dokular arasında çok fazla sıvı birikimi ödem olarak tanımlanır. Kol, bacak ve göz kapaklarında görülebilir. Vücuttaki ödem oluşumları birden bire farkedilebileceği gibi genellikle yavaş yavaş kendini gösterir.

Ödem Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik

Hamilelik döneminde vücuttaki hormonal değişimlerden kaynaklı ödem oluşumlarına sık rastlanmaktadır. Bu süreçte kol, ayak ve yüzde ödem oluşumu baş gösterebilmektedir.

Çok Fazla Tuzlu Gıdalar Tüketmek

Öğünlerde çok fazla tuz içeren besinlerin tüketilmesi ödem oluşumunu kolaylaştıran etkenlerin başında gelmektedir. Olası ödem şikayetini ve ilerde baş gösterebilecek diğer sağlık sorunlarını önlemek adına tuzlu gıda tüketiminden olabildiğince uzak durmakta fayda vardır.

Yaşam Tarzı

Hareket hayatın olmazsa olmaz kurallarından biridir. Hareketsiz yaşam tarzına sahip kişilerde başta eklem sorunları olmak üzere ödem gibi başka şikayetler de görülebilir. Bu yüzden gün içinde mümkün olduğunca hareket etmek ve ufak egzersizler yapmak önerilir.

Yanıklar

Vücutta görülen bölgesel şişliklerin en bilindik nedenlerinden biri yanıklardır. El, kol ve bacaklar sürekli çevresel ortamla temas halinde olduğundan bu bölgelerde yanık gibi travma durumlarına daha çok rastlanır. Yanan bölgede su toplanması görülerek, şişlikler belirebilir.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Özellikle östrojen içerikli ilaçların alınmasına bağlı olarak vücutta ödem sorununa sık rastlanır. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde sık görülen bir durumdur.

Çeşitli Hastalıklar

  • Diyabet(şeker hastalığı),
  • Alerjik durumlar: Bağışıklık sistemi çeşitli yabancı maddelere(deterjan, şampuan, tüketile gıda) karşı cevap niteliğinde alerjiye yol açarak şişlik oluşumuna sebebiyet verebilir.
  • Tiroid bezi rahatsızlıkları,
  • Böbrek rahatsızlıkları: Daha çok bacak ve göz etrafında ödem görülür.

Vücutta farkedilen şişliklerin kilo almayla ilgisi olduğu düşünülmüyorsa, altında yatan çeşitli rahatsızlıklar olabileceğinden mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ